PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejska gospodarka może wygrać globalny mecz

  • wnp.pl (Marcin Szczepański)    16 maja 2011 - 14:54

Mimo trudności Europa potrafiła wspólnie odpowiedzieć na problemy, jakie przyniosły ostatnie lata. Musimy jeszcze przyjąć wiele reform strukturalnych jeśli chcemy być konkurencyjni na rynku światowym - twierdzi Antonio Tajani, wiceprzewodniczący KE.
Oto wypowiedzi Antonio Tajaniego, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiadający za przedsiębiorstwa i przemysł, podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego:

Moim zdaniem nasza polityka powinna opierać się na dwóch filarach – po pierwsze konsolidacja podatkowa, uzdrowienie finansów publicznych i po drugie rozwój, czyli nasza konkurencyjność wobec innych rynków - powi

Mamy już pierwsze sukcesy – przewidywania ekonomiczne mówią, że zmniejsza się nasz deficyt publiczny i zwiększa się PKB Europy. Ma ono rosnąć także w 2012 roku. Widać więc, że obraliśmy dobrą drogę, ale nie jest to jeszcze to, czego oczekujemy. Nasza gospodarka musi ponownie znaleźć się w centrum świata. Chcemy, aby nasze finanse znowu służyły gospodarce, a nie odwrotnie.

Również przemysł jest szalenie ważny, bo to on da nam największą konkurencyjność. Oczywiście potrzebujemy więcej konwergencji gospodarcze, a żeby to osiągnąć musimy oprzeć się na koordynacji polityk gospodarczych i bilanów finansowych. Pierwsze wyniki są zachęcające, ale musimy być konsekwentni i dalej podążać tą ścieżką.

Polska może tu być przykładem – cały czas się rozwija i czyni to szybciej w stosunku do średniej europejskiej. Jestem przekonany, że jest to wynikiem strategii obranej przez rząd, który postawił na uprzemysłowienie kraju. Sprawiło to, że polski przemysł może spokojnie spoglądać w przyszłość. Na Polskę powinna patrzeć cała Europa, jeśli chce stawiać czoła wyzwaniom dzisiejszego świata.

Małe i średnie przedsiębiorstwa muszą postawić na innowacje – dlatego musimy umożliwić im jak najszerszy dostęp kredytów i innych możliwości finansowania. W związku z tym Komisja Europejska do końca czerwca zaprezentuje projekty całego pakietu ustaw, które zapewnią rozwój właśnie małej i średniej przedsiębiorczości. Da im to narzędzia do dalszego rozwoju.

Innowacja musi też oznaczać lepszą wydajność energetyczną i lepsze wykorzystanie surowców energetycznych. Niestety oznacza to często wzrost kosztów produkcji, ale jest to cena, jaką musimy ponieść dla lepszej przyszłości. Potrzebujemy więc nowej, lepszej strategii w obszarze surowcowym, aby nie popełniać dawnych błędów i uzależniać się od źródeł zewnętrznych. Musimy w pełni wykorzystać potencjał naszych rynków wewnętrznych.

Nasz przemysł może wygrać ten „globalny mecz”, ale nie może być zmuszony do grania ze związanymi rękami. Wszyscy muszą grać na tych samych regułach. Strategia „Europa 2020” formułuje te zasady.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.