PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Kongres Gospodarczy, Metropolie wysysają pieniądze z regionów? Prawda czy mit?

  • Michał Wroński    10 maja 2017 - 13:34
Europejski Kongres Gospodarczy, Metropolie wysysają pieniądze z regionów? Prawda czy mit?
O metropoliach dyskutowano podczas EKG w Katowicach (fot.ptwp.pl)

To mit, że metropolie przechwytują większość pieniędzy w regionach. Z szacunków Unii Metropolii Polskich wynika, że w latach 2007 – 2013 większość unijnych funduszy w tych województwach, gdzie położone są największe polskie ośrodki, trafiło na obszary niemetropolitalne.
Jak poinformował Andrzej Brzozowy, ekspert Unii Metropolii Polskich do 12 miast, zrzeszonych w UMP, trafiły we wspomnianym okresie 142 mld zł, natomiast w tym samym czasie na obszary położone poza granicami metropolii przekazanych zostało 164 mln zł.

Przedstawiciel UMP podkreślił, że – w świetle wyzwań, przed którymi stoją metropolie - partnerstwo stanowi dla ich władz samorządowych już nie zalecenie, ale konieczność.

- W pojedynkę samorządy nie dadzą rady stawić im czoła. Partnerstwa w obszarach metropolitalnych są konieczne, by realnie rozwiązać takie problemy jak planowanie przestrzenne, mobilność miejska, zarządzanie rynkiem pracy, adaptacja do zmian klimatu, czy gospodarka o obiegu zamkniętym – wyliczał Brzozowy.

Jak dodał konieczność tą zauważono w instytucjach UE, czego efektem było stworzenie mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Znaczna część przekazanych do tego mechanizmu funduszy trafiła do Polski.

- I jeśli się w Polsce ZIT-y udadzą, to udadzą w całej Europie. A jeśli nie udadzą w Polsce, to nie udadzą się w całej Europie – stwierdził Andrzej Brzozowy.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego "Partnerstwo – warunek rozwoju polskich metropolii”, który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.