PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Kongres Gospodarczy, Nie wszystkie inwestycje dostają wsparcie z EBI

  • Agnieszka WIdera    11 maja 2017 - 14:55
Europejski Kongres Gospodarczy, Nie wszystkie inwestycje dostają wsparcie z EBI
Danuta Kamińska - skarbnik Katowic (fot.wnp)

Pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego są nieocenioną pomocą przy finansowaniu wkładu własnego, ale to nie tak że wszystkie projekty które mają dofinansowanie z UE mają glejt na pieniądze z EBI.
- EBI pożycza pieniądze z własnych środków i sprawuje swego rodzaju funkcje wspomagającą środki z UE. Ale że, środki unijne są kołem zamachowym w Polsce i ponad połowa projektów przez nas finansowanych to projekty współfinansowane z UE - mówi Rafał Rybacki, z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Jak dodaje, w zakresie wspierania miast, ich wkładu własnego EBI w 2016 r. podpisał 15 umów z dużymi miastami na ponad 1 mld euro.

- Jeśli projekt korzysta z grantów unijnych prawdopodobnie będzie się kwalifikował, by EBI wsparło go też swoim kredytem – zapewnia Rybacki.

Jednak jak pokazuje doświadczenie samorządów, nie dzieje się to z automatu.

- Jesteśmy pierwszym miastem, które z EBI rozpoczęło współprace 20 lat temu – podkreśla Danuta Kamińska, skarbnik miasta Katowic. - Pieniądze z tego źródła są nieocenioną pomocą przy finansowaniu wkładu własnego, ale to nie tak że wszystkie projekty które mają dofinansowanie z UE mają glejt na pieniądze z EBI.

Przykładem tego jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe przy budowie którego mimo starań pieniędzy z EBI Katowice nie pozyskały.

Artykuł powstał na bazie dyskusji „Finansowanie inwestycji i fundusze unijne” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.