Filharmonia Częstochowska po rozbudowie z nowym imieniem

Po trwającej prawie trzy lata rozbudowie i modernizacji odbędzie się w środę uroczyste otwarcie Filharmonii Częstochowskiej połączone z nadaniem instytucji imienia Bronisława Hubermana - jednego z najwybitniejszych skrzypków XX wieku.
Filharmonia Częstochowska po rozbudowie z nowym imieniem
W ramach przebudowy Filharmonii Częstochowskiej zmodernizowano dużą salę koncertową, która pomieści 825 widzów - wymieniona została m.in. mechanika sceny, odnowiono salę kameralną na 156 widzów oraz dobudowano budynek, w którym znalazło się miejsce na patio, garderoby dla muzyków, salę prób, oraz pokoje dla administracji. Powstały także parkingi - podziemny i naziemny.

"Warunki w budynku zdecydowanie się poprawiły, przede wszystkim zyskaliśmy salę prób, której dotąd nie było" - powiedział PAP we wtorek dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Ireneusz Kozera.

Całkowity koszt przebudowy wyniósł ok. 38 mln zł, z czego ok. 17 mln zł pochodziło z funduszu unijnego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przeznaczonego na rozwój i poprawę infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym.

Uroczystość oddania do użytku odnowionego i rozbudowanego gmachu Filharmonii będzie połączona w środę z innymi ważnymi dla miasta wydarzeniami: nadania Filharmonii imienia Bronisława Hubermana oraz wręczenia "wielkiemu przyjacielowi Częstochowy i Filharmonii Częstochowskiej", organizatorowi rozpoczętego we wtorek 4. Zjazdu Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków - Zygmuntowi Rolatowi - tytułu honorowego obywatela miasta. Tego dnia odbędzie się także inauguracja Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. "Będzie to jeden z najważniejszych dni w historii Filharmonii Częstochowskiej" - ocenił Kozera.

Na koncercie inauguracyjnym festiwalu wystąpi światowej sławy rosyjski skrzypek Vadim Repin. Z kolei 9 października zagra w Częstochowie japońska skrzypaczka Midori. "Midori będzie grała na drugich skrzypcach Bronisława Hubermana (guarneri del gesu - PAP)" - dodał Kozera. Na pierwszych, czyli stradivariusie, gra aktualnie wirtuoz skrzypiec Joshua Bell.

Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana potrwa do 16 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE