PARTNER PORTALU
  • BGK

Filharmonia Częstochowska po rozbudowie z nowym imieniem

  • PAP    2 października 2012 - 15:13
Filharmonia Częstochowska po rozbudowie z nowym imieniem

Po trwającej prawie trzy lata rozbudowie i modernizacji odbędzie się w środę uroczyste otwarcie Filharmonii Częstochowskiej połączone z nadaniem instytucji imienia Bronisława Hubermana - jednego z najwybitniejszych skrzypków XX wieku.
W ramach przebudowy Filharmonii Częstochowskiej zmodernizowano dużą salę koncertową, która pomieści 825 widzów - wymieniona została m.in. mechanika sceny, odnowiono salę kameralną na 156 widzów oraz dobudowano budynek, w którym znalazło się miejsce na patio, garderoby dla muzyków, salę prób, oraz pokoje dla administracji. Powstały także parkingi - podziemny i naziemny.

"Warunki w budynku zdecydowanie się poprawiły, przede wszystkim zyskaliśmy salę prób, której dotąd nie było" - powiedział PAP we wtorek dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Ireneusz Kozera.

Całkowity koszt przebudowy wyniósł ok. 38 mln zł, z czego ok. 17 mln zł pochodziło z funduszu unijnego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przeznaczonego na rozwój i poprawę infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym.

Uroczystość oddania do użytku odnowionego i rozbudowanego gmachu Filharmonii będzie połączona w środę z innymi ważnymi dla miasta wydarzeniami: nadania Filharmonii imienia Bronisława Hubermana oraz wręczenia "wielkiemu przyjacielowi Częstochowy i Filharmonii Częstochowskiej", organizatorowi rozpoczętego we wtorek 4. Zjazdu Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków - Zygmuntowi Rolatowi - tytułu honorowego obywatela miasta. Tego dnia odbędzie się także inauguracja Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. "Będzie to jeden z najważniejszych dni w historii Filharmonii Częstochowskiej" - ocenił Kozera.

Na koncercie inauguracyjnym festiwalu wystąpi światowej sławy rosyjski skrzypek Vadim Repin. Z kolei 9 października zagra w Częstochowie japońska skrzypaczka Midori. "Midori będzie grała na drugich skrzypcach Bronisława Hubermana (guarneri del gesu - PAP)" - dodał Kozera. Na pierwszych, czyli stradivariusie, gra aktualnie wirtuoz skrzypiec Joshua Bell.

Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana potrwa do 16 października.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.