PARTNER PORTALU
 • BGK

Finał prac nad strategią dla Polski Zachodniej

 • GK    27 marca 2012 - 07:36
Finał prac nad strategią dla Polski Zachodniej

Pięć województw zakończyło pracę nad „Założeniami Strategii Rozwoju Polski Zachodniej”.
Na końcowy dokument złożyło się 19 ekspertyz problemowych, pięć raportów regionalnych oraz raporty: metodyczny i diagnostyczny – wypracowane przez ekspertów i przedstawicieli województw tworzących Grupę Sterującą, działającą w ramach inicjatywy „Polska Zachodnia 2020”.

Już 2 kwietnia w Szczecinie odbędzie się spotkanie, podczas którego marszałkowie Polski Zachodniej oficjalnie przekażą w ręce minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej założenia strategii dla Polski Zachodniej.

Z chwilą przekazania dokumentu dalsze prace nad powstaniem Strategii Rozwoju Polski Zachodniej prowadzone będą przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Inicjatywa dla Polski Zachodniej jest oddolnym działaniem samorządów województw. Podstawą podjętych prac stało się zawarte 26 sierpnia 2010 roku w Szczecinie porozumienie pomiędzy samorządami pięciu województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego, w sprawie podjęcia wspólnych prac nad strategią i programem operacyjnym rozwoju Polski Zachodniej.

W najbliższym czasie planowane jest w Szczecinie spotkanie członków Grupy Sterującej, podczas którego jej członkowie będą pracować nad listą przedsięwzięć priorytetowych, tj. projektów międzyregionalnych, istotnych z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego województw, partnerów strategii makroekonomicznej.

Zgodnie z deklaracją podsekretarza stanu w resorcie rozwoju regionalnego Waldemara Sługockiego, samorządy regionalne będą również współpracować z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego nad przygotowaniem ostatecznego kształtu Strategii Polska Zachodnia 2020, a po jej przyjęciu w dalszej kolejności – po akceptacji przez rząd koncepcji MRR dotyczącej systemu zarządzania środkami unijnymi na lata 2014-2020, również nad programem operacyjnym dla Polski Zachodniej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Bredzisław , 2012-03-27 15:45:33

  Ze strategii wynika, że jedynie pokojowy Anschluss pozwoli na przyspieszenie rozwoju... teraz trwają prace piarowców - jak to ogłosić?...
 • Świadomy Obywatel, 2012-03-27 12:55:38

  Wschodnia jest nam potrzebna tylko do tego, żeby słońce miało gdzie wschodzić.
 • Szary Obywatel, 2012-03-27 12:30:53

  A wschodnią oddamy Ukrainie i Białorusi?