PARTNER PORTALU
  • BGK

Finał unijnego konkursu dla uczniów

  • PAP    27 kwietnia 2012 - 15:28
Finał unijnego konkursu dla uczniów

Laureaci konkursu "Moja szkoła w Unii Europejskiej - Powrót do szkoły" - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, autorzy najlepszych projektów związanych z wolontariatem i prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej - otrzymali w piątek nagrody.
Podczas uroczystości w Pałacyku Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie gratulacje zwycięzcom konkursu składali: podsekretarz stanu w MSZ Jerzy Pomianowski, podsekretarz stanu w MEN Mirosław Sielatycki, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Ewa Synowiec i dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce Jacek Safuta.

"To już dziewiąta edycja konkursu (...) gdy przeprowadzany był po raz pierwszy Polska jeszcze była w Unii Europejskiej. Dziś jesteśmy pełnoprawnym, aktywnym członkiem Unii. Nadal jednak przed nami ogromna praca nad tym by dobrze zrozumieć naszą rolę w Unii Europejskiej, by w sposób właściwy korzystać z dobrodziejstw bycia w gronie tak uprzywilejowanym jak Unia. Wasza praca (...) ten cel realizuje" - mówił po laureatów konkursu Pomianowski.

W konkursie nagrodzono 24 osoby: 18 uczniów (pracujących w 3-osobowych zespołach) i 6 nauczycieli. Otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, pojadą też do Brukseli z wizytą studyjną w instytucjach europejskich.

W kategorii gimnazjów I miejsce zajęły uczennice Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zespole Szkół w Widełce (woj. podkarpackie); II miejsce - uczennice z Publicznego Gimnazjum nr 41 im. Stefana Żeromskiego w Łodzi; III miejsce - uczennice z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Koźminku (woj. wielkopolskie).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie (woj. mazowieckie); II miejsce - uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku (woj. warmińsko-mazurskie); III miejsce - uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie).

"Ten konkurs jest wyjątkowy pod wieloma względami, ale najwięcej radości sprawiła nam możliwość goszczenia w naszych szkolnych murach bardzo ciekawych, ważnych osób (...) Takie spotkania pokazują, że to, co robimy jest zauważane, docenione" - mówiła dziękując w imieniu laureatów Olga Smułka ze szkoły w Garwolinie.

Konkurs "Moja szkoła w Unii Europejskiej - Powrót do szkoły" stanowi połączenie elementów dotychczas realizowanego od roku szkolnego 2002/2003 programu "Moja Szkoła w Unii Europejskiej" Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej oraz programu "Back to School (Powrót do szkoły)", realizowanego od kilku lat przez Komisję Europejską w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie organizatorem konkursu jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Celem konkursu jest aktywizacja młodzieży wokół aktualnych wydarzeń w Unii Europejskiej.

Konkurs składa się z dwóch etapów: wojewódzkiego i ogólnopolskiego. W pierwszym młodzież musiała przygotować, pod kierunkiem nauczycieli, opracowanie - w dowolnej formie - jednego z zaproponowanych tematów, poświęconego wolontariatowi lub prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

W etapie ogólnopolskim zakwalifikowane szkoły będą miały za zadanie zaproszenie do szkoły wybranego z listy przygotowanej przez MSZ przedstawiciela instytucji europejskich lub posła do Parlamentu Europejskiego i sporządzenie sprawozdania dokumentującego wizytę w szkole. Gość dzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami i odpowiadał na pytania młodzieży dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej oraz perspektyw jej rozwoju. Szkoła mogła wybrać dowolną formę przeprowadzenia wizyty (np. debata europejska, akademia, lekcja europejska, wykład itp.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.