PARTNER PORTALU
  • BGK

Finisz Funduszu Spójności

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    3 lipca 2010 - 07:24
Finisz Funduszu Spójności

Dzięki przyspieszeniu w realizacji projektów Polska nie straci pieniędzy z funduszu. W dwa lata na środowisko i transport wydano 2 mld euro. Komisja Europejska zwróciła Polsce 4,5 z 5,6 mld euro.
Polska wykorzysta wszystkie pieniądze z Funduszu Spójności dzięki gwałtownemu przyspieszeniu w realizacji dotowanych przedsięwzięć w latach 2009-2010. Tylko w tym okresie na projekty wspierane z Funduszu wydaliśmy ponad 2 mld euro. To prawie jedna czwarta przyznanych nam pieniędzy – podaje „Rzeczpospolita”.

Jeszcze dwa lata temu realizacja projektów środowiskowych (wodno-kanalizacyjnych) i transportowych (drogowych i kolejowych) dotowanych z Funduszu Spójności spędzała sen z powiek członkom kierownictwa resortu rozwoju regionalnego. Na te przedsięwzięcia na lata 2004-2010 otrzymaliśmy 5,6 mld euro. Choć, jak zgodnie przyznawali urzędnicy i korzystający z funduszu, pieniądze te były bardzo potrzebne, to realizacja przedsięwzięć przebiegała dość opornie.

Teraz to się zmieniło. Nie ma ryzyka utraty pieniędzy. Prawie polowa ze 130 projektów została zakończona. Dzięki temu Polska tylko w poprzednim roku zawnioskowała do Brukseli o zwrot 1,2 mld euro.

Ostatecznie żaden projekt nie przepadnie, choć realizacja kilku, m.in. warszawskiej oczyszczalni Czajka, oraz modernizacji linii kolejowej E65 na odcinku Warszawa – Gdynia będzie już kontynuowana w programie „Infrastruktura i środowisko”. Dzielone na etapy będą też inwestycje wodno-ściekowe w Gdańsku i dorzeczu Parsęty. Wydłużyć się może także realizacja inwestycji wodno-ściekowych w Zabrzu i Kędzierzynie-Koźlu, bo ucierpiały na skutek powodzi – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.