PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy z klastra realizują unijny projekt

  • PAP    30 kwietnia 2012 - 17:59
Firmy z klastra realizują unijny projekt

Ponad 2 mln zł wynosi budżet projektu, który realizują firmy z Klastra Spawalniczego Klastal ze Stalowej Woli (Podkarpackie). Jak powiedział dyrektor biura Klastra Tadeusz Proszowski, celem projektu jest zwiększenie konkurencyjności tych firm.
Proszowski dodał, że projekt finansowany jest z programu Rozwój Polski Wschodniej oraz wkładu własnego.

Firmy wydadzą pieniądze m.in. na zakup oprogramowania oraz badania nad metodami spawania nowych rodzajów stali. "W ramach projektu chcemy kupić m.in. licencje programów do maszyn spawalniczych, serwery oraz przeprowadzić badania nad spawaniem nowych rodzajów stali" - dodał.

Czytaj też: 100 klastrów czeka na pieniądze

Proszowski zaznaczył, że gdyby nie klaster, firm nie byłoby stać np. na zakup nowych licencji programów do maszyn spawalniczych, gdyż kosztują kilkadziesiąt tysięcy euro.

Klaster Spawalniczy Klastal powstał w 2007 r., ale - jak podkreślił Proszowski - z powodu braku funduszy nie działał. Projekt "Klaster Spawalniczy Klastal - integracja i wzrost konkurencyjności branży spawalniczej w Polsce Wschodniej" jest pierwszą inicjatywą tej organizacji.

Klastal skupia ponad 12 firm i podmiotów głównie z branży spawalniczej. Instytucją inicjującą jego powstanie była Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli. Do klastra należy m.in. spółka Mista, która produkuje maszyny drogowe i budowlane oraz firma ZPH Weldment - zajmująca się obróbką metali i wykonywaniem zespołów spawanych. Opiekę naukową nad Klastrem sprawuje Politechnika Rzeszowska.

Klaster to geograficzne skupisko firm danej branży. Przedsiębiorstwa te konkurują, ale równocześnie, w pewnych obszarach, współpracują, dzięki czemu osiągają korzyści. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA, a w Polsce Dolina Lotnicza na Podkarpaciu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.