Formalności unijne samorządom nie straszne

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 23-08-2011
  • drukuj
Ubiegający się o dotacje unijne z krajowych programów operacyjnych nie mają już problemów ze spełnieniem wymogów formalnych. Ocenę formalną przechodzi zdecydowana większość wniosków.
Formalności unijne samorządom nie straszne

Analizy resortu rozwoju regionalnego dotyczące trzech ostatnich lata wskazują, że w programach krajowych można zaobserwować znaczący wzrost odsetka wniosków przechodzących przez ocenę formalną – informuje „Rzeczpospolita”.

Największy wzrost pozytywnie weryfikowanych wniosków zanotowano w programie innowacyjna gospodarka i w infrastrukturze i środowisku, z którego korzystają przede wszystkim samorządy.

Zdaniem Adama Zdziebły, wiceministra rozwoju regionalnego,. poprawa wynika gównie z tego, że ubiegający się o dotacje mają coraz większe doświadczenie.

Nieco gorzej radzą sobie pozyskujący środki z programów regionalnych. Odsetek wniosków, które przeszły przez ocenę formalną w regionach wyniósł w 2010 r. średnio dla wszystkich województw 76 proc.

W 2009 r. było to 74 proc., ale jeszcze rok wcześniej 78 proc. Choć średnia dla wszystkich województw nie wahała się zbytnio w ostatnich trzech lat to różnice między nimi są duże.

Największy odsetek wniosków o dofinansowanie weryfikowanych pozytywnie zanotowano w Świętokrzyskiem (85 proc.) i na Pomorzu (84 proc.). Odpada tam tylko 15-16 proc. Tymczasem w Kujawsko-Pomorskim i w Wielkopolsce w 2010 r. odrzucano ich średnio 39 i 38 proc. – podaje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE