PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze europejskie: Czy Polska straci 20 mld zł z UE?

  • JL/PAP    21 października 2015 - 09:10
Fundusze europejskie: Czy Polska straci 20 mld zł z UE?
Jeżeli w ostatnim kwartale br. będziemy wydawać tyle, ile w pierwszych miesiącach tego roku, to stracimy ok. 20 mld zł.

Jeśli nie przyspieszymy tempa wydawania pieniędzy UE na lata 2007-2013, to Polska może stracić od 12 do 20 mld zł – wynika z raportu BCC.
Za te pieniądze można wybudować np. 300-500 km autostrad – dodaje Business Centre Club. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju odpowiada: nie ma ryzyka ich utraty.

Ekspert Business Centre Club Jerzy Kwieciński podkreślił, że pieniądze UE ze starej perspektywy unijnej można wydawać do końca tego roku.

Czytaj też:  Jak wydać 29 mld zł w trzy miesiące?

– Kończymy realizację tzw. strategii rozwoju kraju 2007-2013, w ramach której mamy do dyspozycji 68 mld euro z Unii Europejskiej – zaznaczył b. wiceminister rozwoju regionalnego.

Przypomniał, że umowy o dofinansowanie UE wynoszą 102 proc. funduszy UE na lata 2007-2013, a wydatki – 90 proc.

– Rekordowym rokiem w wydawaniu funduszy UE był 2012 r., kiedy wydaliśmy 48,7 mld zł. W 2013 r. było 45,6 mld zł, a w 2014 r. – 45,5 mld zł. To pokazuje, że wykorzystanie pieniędzy UE w sensie ilościowym ustabilizowało się na pewnym poziomie – 45 mld zł (rocznie). W tym roku mamy do wydania 57 mld zł, czyli o prawie 12 mld zł więcej, aniżeli w latach poprzednich – podkreślił.

Czytaj też: Regionalne programy operacyjne: aktualny stan realizacji

Kwieciński zauważył, że w ostatnim kwartale br. zostało nam do wydania 29 mld zł.

– Jest to praktycznie niemożliwe. Nigdy do tej pory nie wydaliśmy takiej kwoty w jednym kwartale. Musielibyśmy wydawać każdego miesiąca około 10 mld zł. W zeszłym roku przeciętnie było to 3,8 mld zł (miesięcznie). W poprzednich miesiącach tego roku mniej więcej 3,4 mld zł – zaznaczył.

Jeżeli w ostatnim kwartale br. będziemy wydawać tak jak rok wcześniej, czyli 5,8 mld zł miesięcznie, to – zdaniem Kwiecińskiego – Polska straci 12 mld zł.

Jeśli będzie to tyle, ile w pierwszych miesiącach tego roku – to stracimy ok. 20 mld zł. Za te pieniądze – jak ocenił – można wybudować np. 300-500 km autostrad.

– Na pewno te środki wystarczyłyby na modernizację wszystkich szpitali w Polsce. (...) Są to kwoty bardzo znaczne – ocenił.

Kwieciński mówił, że pod względem wydatków najbardziej zaawansowanym programem krajowym jest kapitał ludzki, a najgorzej – europejska współpraca terytorialna.

Nadal największe zagrożenie związane z niewykorzystaniem środków UE dotyczy programu infrastruktura i środowisko.

– To największy program, w którym skoncentrowane jest ponad 41 proc. wszystkich unijnych funduszy z polityki spójności dla Polski i w którym są realizowane największe projekty – tłumaczył.

Jak mówił, bardzo prawdopodobna jest utrata części pieniędzy na inwestycje kolejowe finansowane z programu infrastruktura i środowisko. Na te projekty przeznaczono 4,8 mld euro z UE, czyli ok. 20 mld zł.

Według Kwiecińskiego, choć stan zaawansowania realizacji inwestycji kolejowych się poprawia, to jest on nadal daleki od oczekiwań. Szacuje on, że zagrożone są środki na kolej w wysokości od 2 do 5 mld zł. Zagrożone – jak ocenił – są też pieniądze m.in. na inwestycje wodno-kanalizacyjne czy związane z gospodarką odpadami.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.