PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze europejskie, Komisja Europejska podpisała RPO Opolskiego

  • bad    18 grudnia 2014 - 19:48
Fundusze europejskie, Komisja Europejska podpisała RPO Opolskiego

Fot. opolskie.pl


- Komisja Europejska właśnie poinformowała, że Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 został zaakceptowany. Czekamy aż opieczętowany dokument przesłany zostanie do Opola – od tej informacji marszałek województwa Andrzej Buła rozpoczął 18 grudnia spotkanie z opolskimi samorządowcami.
Marszałek podziękował wszystkim pracownikom UMWO, którzy przez wiele miesięcy pracowali nad ostatecznym kształtem RPO. Zapowiedział też, że w styczniu i lutym roku przyszłego odbędzie się objazd i spotkania w subregionach.

Czytaj też: Kujawsko-Pomorskie: RPO uzgodniony przez Komisję Europejską

Karina Berdunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych UMWO, przypomniała, iż Opolszczyzna wynegocjowała 944,9 mln euro, co w przeliczeniu na złotówki i po dodaniu wkładu własnego, oznacza, iż do dyspozycji będzie prawie 6 mld złotych. 72 proc. stanowić będą pieniądze na infrastrukturę z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 28 proc. „pójdzie” na zasoby ludzkie i są to pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj też: Komisja Europejska podpisała RPO województwa śląskiego

Karina Bedrunka zwracała uwagę, iż w przeciwieństwie do poprzedniego okresu finansowego, w obecnym liczyć się będą projekty partnerskie, które rozwiązują konkretny problem występujący na danym terenie. Przestrzegała też przed zbyt „optymistycznym” przyjmowaniem wskaźników – idzie o programowaną ilość usług, hektarów, miejsc pracy itd. Niewykonanie wskaźnika w co najmniej 85 proc. skutkuje zwrotem otrzymanych funduszy i odsetek (jak dla zaległości podatkowych).

Samorządowcy pytali, kiedy można spodziewać się pierwszych naborów, od jakich osi priorytetowych one się zaczną.

Karina Bedrunka mówiła, iż harmonogram naborów pojawi się na początku roku 2015, bo taki jest wymóg, ale będzie płynny. Nabory zaczną się od tego, jak subregiony są przygotowane do tego, by w nich aplikować. Niektóre przedsięwzięcia wymagają dłuższego czasu, inne są już przygotowane. Projekty czekają gotowe, nie były realizowane, bo zabrakło funduszy.

- Jeśli kończą się wam pieniądze na sfinansowanie np. zadań edukacyjnych, związanych ze szkolnictwem zawodowym, stażami, to projekty trzeba składać jak najprędzej, by te zadania od września 2015 mogły być wdrażane – powiedziała dyrektor Bedrunka.

Na zakończenie marszałek Andrzej Buła złożył opolskim samorządowcom życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.