PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze europejskie, Komitet Regionów: By po Brexicie nie zabrakło pieniędzy dla polskich samorzadów

  • aw    4 października 2016 - 10:26
Fundusze europejskie, Komitet Regionów: By po Brexicie nie zabrakło pieniędzy dla polskich samorzadów
Adam Struzik (fot.mazovia.pl)

• Nawet 300 samorządowców z całej Unii Europejskiej może odwiedzić Mazowsze w marcu przyszłego roku.
• Odbędzie się wówczas w Warszawie wyjazdowe posiedzenie Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu (COTER) Komitetu Regionów.
• Samorządowcy z wszystkich krajów członkowskich UE będą dyskutowali nad kształtem polityki spójności po 2020 r.
O zorganizowanie posiedzenia komisji COTER na Mazowszu zabiegał marszałek Adam Struzik.

– Wkraczamy w decydującą fazę dyskusji o przyszłej polityce spójności. To jedna z najważniejszych polityk Unii Europejskiej, z której korzystają regiony, samorządy, ale też cały obszar przedsiębiorczości czy sfera naukowo-badawcza. Mówimy o środkach finansowych, które Polska otrzymywała w poprzednich okresach programowania i otrzymuje w tej chwili, zarówno w ramach regionalnych programów operacyjnych, jak i programów krajowych na lata 2014-2020. Po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej znajdujemy się w trudnej sytuacji. Czeka nas niełatwa dyskusja o tym, jak będzie wyglądała polityka spójności po 2020 r., jak Brexit wpłynie na poziom budżetu unijnego, ale też jakie będą zasady przydziału środków europejskich. Jako przedstawiciele regionów jesteśmy bardzo zaangażowani w tę dyskusję – podkreśla marszałek Adam Struzik, członek Komitetu Regionów.

Jak dodaje, samorządom zależy na tym, aby nie doszło do gwałtownego przerwania strumienia środków finansowych, które dla Polski w ciągu ostatnich dwunastu lat oznaczały olbrzymi postęp cywilizacyjny.

- Właśnie dlatego już od kilku miesięcy bardzo zabiegałem o to, aby Komisja Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu, która zajmuje się polityką spójności mogła się odbyć w naszym kraju - kontynuuje marszałek Mazowsza.

Jego zdaniem, decyzja o zorganizowaniu posiedzenia komisji na Mazowszu pokazuje, że Polska i Mazowsze dobrze wykorzystują środki unijne.

- Pozwoli nam także aktywnie zawalczyć o środki finansowe i dla Polski, i dla Mazowsza po 2020 r.- dodaje Struzik.

Przyjęcie opracowywanej właśnie opinii w sprawie przyszłości polityki spójności po 2020 r. będzie jednym z ważniejszych punktów posiedzenia komisji COTER w Warszawie w marcu 2017 r. W obecnej agendzie na lata 2014-2020 polityka spójności to bardzo ważne źródło finansowania inwestycji dla krajów członkowskich i samorządów. Stanowi aż jedną trzecią unijnego budżetu. Podczas ostatnich obrad komisji COTER (28 września br.) pod apelem wzywającym do stworzenia silnej polityki spójności po 2020 r. podpisało się ponad 300 samorządowców i organizacji zrzeszających samorządy z 22 krajów Unii Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ryszard, 2016-10-04 18:48:35

    Anglicy już w przyszłym roku wystąpią o ograniczenie swoich płatności i najprawdopodobniej to co zaplanowane nie będzie zrealizowane. Politycy śpią i obudzą się z ręką w nocniku.