PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze Europejskie: konkursy i nabory wniosków w 2018 roku

  • MIW    4 stycznia 2018 - 13:59
Fundusze Europejskie: konkursy i nabory wniosków w 2018 roku
Jeszcze w styczniu można zabiegać o dofinansowanie na projekty związane z ochroną środowiska, energetyką, aktywizacją społeczną, rewitalizacją i zdrowiem. (fot. pixabay.com)

Ministerstwo Rozwoju i Finansów zapowiada na ten rok ponad 700 konkursów z Funduszy Europejskich. Tylko w samym styczniu uruchomionych zostanie prawie 90 nowych naborów.
• Wciąż jeszcze trwają nabory w trwających już konkursach. 40 z nich dotyczy programów ogólnopolskich, 144 programów regionalnych, a 9 programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

• Jeszcze w styczniu można zabiegać o dofinansowanie na projekty związane z ochroną środowiska, energetyką, aktywizacją społeczną, rewitalizacją i zdrowiem.

• Także w styczniu szansę na złożenie wniosku o dofinansowanie na projekty dotyczące rozwoju e-usług publicznych ma jeszcze administracja rządowa i sądy.


Jak przypomina resort, jednostki samorządu terytorialnego (podobnie jak administracja rządowa, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe) mogą jeszcze w styczniu składać wnioski w programach regionalnych na projekty związane z ochroną środowiska. Dofinansowanie można otrzymać m.in. na budowę, rozbudowę i modernizację ośrodków edukacji ekologicznej, w tym projekty edukacji ekologicznej zlokalizowane na terenie parków krajobrazowych (woj. małopolskie); rozwój infrastruktury związanej z właściwym ukierunkowaniem ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo (np. projektowanie szlaków turystycznych, małej infrastruktury turystycznej (woj. podlaskie); budowę, przebudowę lub modernizację budowli przeciwpowodziowych (woj. wielkopolskie) oraz opracowywanie planów ochrony dla obszarów cennych przyrodniczo (dot. parków krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody (woj. wielkopolskie).

Czytaj: Jaka będzie przyszłość polityki spójności UE?

W dalszym ciągu samorządy mogą także składać wnioski w kilkunastu trwających konkursach z zakresu energetyki. I tak w województwie śląskim i łódzkim szansę na dofinansowanie mają inwestycje w zakresie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej i mieszkaniowej wraz z wymianą źródeł ciepła, w tym z możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii. W województwie lubuskim i dolnośląskim można składać wnioski na projekty dotyczące budowy/przebudowy sieci elektro-energetycznych, ciepłowniczych, zaś w woj. podlaskim na instalacje odnawialnych źródeł energii w instalacjach domowych.

Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, (a także przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, instytucje kultury lub partnerstwa ww. podmiotów) mogą zabiegać o dofinansowanie projektów związanych z rewitalizacją. Projekty uruchomione w konkursach regionalnych, w województwach m.in. podlaskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, śląskim) mogą dotyczyć: poprawy bezpieczeństwa publicznego, a także zagospodarowania lub zmiany zagospodarowania terenów i przestrzeni w celu przywrócenia lub nadania im nowych funkcji: społecznych, gospodarczych, edukacyjnych, kulturalnych lub rekreacyjnych.

Czytaj: Siła regionów, jaką znamy, straci znaczenie jeśli Indeks Rozwoju Społecznego zastąpi PKB

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.