PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze europejskie, Kujawsko-Pomorskie: RPO uzgodniony przez Komisję Europejską

  • bad    18 grudnia 2014 - 19:32
Fundusze europejskie, Kujawsko-Pomorskie: RPO uzgodniony przez Komisję Europejską
Fot. Urząd Marszałkowski Woj. Kujawsko-Pomorskiego

Komisja Europejska zakończyła procedurę uzgadniania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Teraz dokument czeka już tylko na notyfikację do Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej.
Do regionu trafi 1,9 miliarda euro z Unii Europejskiej. Po dodaniu wkładu krajowego województwo będzie dysponować w ramach RPO kwotą 2,23 miliarda euro, czyli 9,5 miliarda złotych.

- Nasz Regionalny Program Operacyjny jest na razie jedynym, który przeszedł pełną procedurę w Komisji Europejskiej. Świadczy to dobrym przygotowaniu dokumentu. Program opiewa na kwotę 1 903 540 287 euro. Doliczając wkład krajowy, czyli 335 918 874 euro, województwo kujawsko będzie dysponować rekordową kwotą 2 239 459 161 euro. To prawie 9,5 miliarda złotych na rozwój naszego regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj też: Komisja Europejska podpisała RPO województwa śląskiego

W listopadzie w Brukseli przedstawiciele regionu kujawsko-pomorskiego zakończyli negocjacje RPO jako pierwsi spośród wszystkich polskich regionów. Ze strony Komisji Europejskiej w rozmowach uczestniczyli unijni urzędnicy odpowiedzialni za kwestie związane z rozwojem regionalnym oraz zatrudnieniem. Kolejnym, zakończonym właśnie etapem prac nad dokumentem były konsultacje w strukturach Komisji Europejskiej. W ramach tej procedury RPO był uzgadniany przez poszczególnych komisarzy. Finisz konsultacji oznacza wydanie tzw. decyzji wykonawczej zatwierdzającej ostateczną wersję dokumentu.

Czytaj też: Ministerstwo Finansów: nadmierne zadłużenie samorządów? To pojedyncze przypadki

Teraz Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego czeka już tylko na notyfikację do stałego przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej, ambasadora Marka Prawdy. Prawdopodobnie nastąpi to jeszcze w tym roku. Rozpoczęcie wdrażania RPO i ogłoszenie pierwszych konkursów planowane jest w połowie 2015 roku.

Wartość RPO na lata 2014-202 dwukrotnie przekracza pulę środków, którą region dysponował w poprzednim okresie programowania w latach 2007-2013. Ideę ich podziału podporządkowaliśmy celom strategicznym określonym w Strategii rozwoju województwa 2020+.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.