PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze Europejskie, RPO: Projekty infrastrukturalne we wrześniu

  • PAP/aw    12 sierpnia 2015 - 08:20

W woj. śląskim skończyły już pierwszych sześć naborów wniosków w ramach RPO na lata 2014-2020. Ale te najważniejsze przed nami. Od września np. ma ruszyć pierwszy nabór projektów dot. dróg wojewódzkich.
Jak przekazała Beata Goleśna z wydziału rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego, jednym z pierwszych był trwający od 18 czerwca do 2 lipca nabór projektów dotyczących "poprawy zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia" - w trybie pozakonkursowym. W trybie konkursowym pod koniec czerwca ruszył np. nabór wniosków na zadania związane z "poprawą efektywności kształcenia ogólnego" (trwał do końca lipca).

Śląskie nabory do RPO

Ogółem w woj. śląskim ogłoszono dotąd w związku ze środkami nowego RPO 19 naborów różnych wniosków (ogłoszenie musi poprzedzać otwarcie naboru o 30 dni). Część z nich mieści się w obrębie Zintegrowanych oraz Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (ZIT/RIT). Zaangażowane w ten instrument lokalne samorządy z czterech subregionów woj. śląskiego zagospodarowują ok. 32 proc. środków całego śląskiego RPO.

Według Goleśnej w ramach ZIT/RIT ogłoszono już nabory na infrastrukturę edukacyjną wychowania przedszkolnego (dla subregionów centralnego i południowego zostaną otwarte 1 września) oraz na rozwój mieszkalnictwa socjalnego i infrastruktury usług społecznych (dla subregionów centralnego i północnego - również 1 września). Będą to też jedne z pierwszych nowych projektów infrastrukturalnych.

Nabory infrastrukturalne tuż-tuż

Pierwszym dużym naborem na projekty infrastrukturalne będzie planowany w terminie 1 września br.- 29 stycznia 2016 r. konkurs dot. budowy i przebudowy dróg wojewódzkich (z szacowaną pulą środków ponad 800 mln zł). W lipcu br. zarząd woj. śląskiego przyjął plany rozbudowy dróg tego typu oraz kolei w regionie - jako dokumenty wdrożeniowe do przyjętej w ub.r. przez sejmik Strategii Rozwoju Systemu Transportu Woj. Śląskiego.

Wnioski w konkursach RPO dot. dróg wojewódzkich i linii kolejowych mogą dotyczyć jedynie projektów zawartych na listach rankingowych obu planów. Na liście drogowej wysoko znajdują się m.in. dwa już realizowane projekty (budowa obwodnicy Pawłowic oraz budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej), których inwestorzy (Zarząd Dróg Wojewódzkich i rudzki samorząd) deklarowali już wolę ubiegania się o środki unijne.

W październiku br. mają też ruszyć przygotowywane w ramach ZIT/RIT nabory wniosków na infrastrukturę transportu zbiorowego, inteligentne systemy transportowe, zakupy autobusów i poprawę efektywności (z pulą środków również ponad 800 mln zł)

Mimo tych pierwszych działań samorząd woj. śląskiego nadal przygotowuje dokumenty pod kątem uruchomienia naborów wniosków w innych dziedzinach nowego RPO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.