PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze Norweskie i EOG: kwoty, konkursy, nabory wniosków

  • MIW    20 grudnia 2017 - 14:17
Fundusze Norweskie i EOG: kwoty, konkursy, nabory wniosków
W Ministerstwie Rozwoju podpisano międzyrządowe umowy, na mocy których do Polski trafi niemal 810 mln euro z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. (fot. twitter.com / Min. Rozwoju)

Dziś (20.12) w Ministerstwie Rozwoju podpisano międzyrządowe umowy, na mocy których do Polski trafi niemal 810 mln euro z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pierwsze nabory wniosków mogą rozpocząć się w drugiej połowie 2018 r.
Negocjacje dotyczące uruchomienia III edycji Funduszy norweskich i EOG w Polsce zakończyły się w październiku. W sumie Islandia, Lichtenstein oraz Norwegia przekazały na wsparcie dla 15 państw Wspólnoty ponad 2,8 mld euro. Największym beneficjentem tych funduszy jest właśnie Polska, która dostanie prawie 810 mln euro (w latach 2009-2014 otrzymaliśmy z tego źródła 578,1 mln euro).

Pierwsze konkursy w ramach trzeciej edycji zostaną ogłoszone po podpisaniu umów na realizację programów w poszczególnych obszarach tematycznych. Pierwsze nabory wniosków mogą rozpocząć się w drugiej połowie 2018 r.

Programy w poszczególnych obszarach będą wdrażane przez polskie instytucje publiczne. Podobnie jak w poprzednich edycjach, programy „godna praca” oraz „społeczeństwo obywatelskie” zarządzane będą bezpośrednio przez darczyńców.

Czytaj: Czy Unia ograniczy fundusze dla Polski po 2020 r.?

Jak podaje resort rozwoju, na badania z funduszy norweskich i EOG trafi 110 mln euro (współfinansowanie krajowe wyniesie 19,4 mln euro), na rozwój przedsiębiorczości i innowacje – 85 mln euro (współfinansowanie krajowe 15 mln euro), na edukację – 20 mln euro (współfinansowanie krajowe – 3, 52 mln euro), na program Dialog Społeczny - Godna Praca – 6,12 mln euro, na rozwój lokalny – 100 mln euro (współfinansowanie krajowe – 17, 64 mln euro), na Zdrowie – 20 mln euro (współfinansowanie krajowe – 3, 52 mln euro), na program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu – 140 mln euro (współfinansowanie krajowe – mln euro), na społeczeństwo obywatelskie – 53 mln euro, na sprawiedliwość – 70 mln euro (współfinansowanie krajowe – 12, 35 mln euro), na sprawy wewnętrzne – 20 mln euro (współfinansowanie krajowe – 3, 52 mln euro).

Fundusze norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy przyznawanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom członkowskim UE. W zamian za to darczyńcy mogą korzystać z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami. Przekazywane pieniądze mają przyczyniać się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG, a także wzmocnienia stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami, a państwem-beneficjentem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.