PARTNER PORTALU
 • BGK

Fundusze norweskie: I ty możesz zostać siłaczem społecznym

 • pt    6 lipca 2016 - 12:15
Fundusze norweskie: I ty możesz zostać siłaczem społecznym
Akcję promują m.in. znani sportowcy (fot.mat.prasowe)

• Do 8 sierpnia za pomocą serwisu www.silaczespoleczni.org można wysyłać zgłoszenia placówek potrzebujących pomocy.
• Kampania „Wyrównujemy szanse” promuje fundusze norweskie i EOG, których celem jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych między krajami i regionami w Europie.
Ministerstwo Rozwoju zachęca do udziału w akcji „Zostań Siłaczem Społecznym” organizowanej w ramach kampanii „Wyrównujemy szanse”.

Kampania promuje fundusze norweskie i EOG, których celem jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych między krajami i regionami w Europie.

Jednym z elementów kampanii jest akcja „Zostań Siłaczem Społecznym”, polegająca na zgłaszaniu placówek z rożnych regionów Polski, które potrzebują wsparcia.

Przez pierwsze dwa tygodnie kampanii 111 osób, czyli siłaczy społecznych, zgłosiło wybrane przez siebie instytucje. Obecnie trwa ich formalna weryfikacja i ocena merytoryczna, którą pomaga przeprowadzić Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie.

- Proponowane przez siłaczy społecznych placówki to najczęściej ośrodki pomocy niepełnosprawnym dzieciom, szkoły podstawowe, gimnazja oraz instytucje pomagające samotnym matkom. Do wsparcia w ramach akcji można również zgłaszać domy seniora, hospicja, przedszkola, szkoły, jednostki opiekuńczo-wychowawcze czy domy dziecka – mówi wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Jak włączyć się do akcji?

Wystarczy skorzystać ze specjalnego serwisu internetowego – www.silaczespoleczni.org, gdzie każdy może zgłosić instytucję ze swojego regionu, która jego zdaniem potrzebuje pomocy.

Następnie należy wybrać rodzaj wsparcia (podarunku), jakiego dana instytucja potrzebuje, wskazać ją jako kandydata, uzasadnić dlaczego właśnie ona wymaga pomocy i wysłać wypełniony formularz.

Kolejnym etapem zgłoszenia będzie jego weryfikacja przez komisję, która sprawdzi informacje, oceni i przyzna adekwatne wsparcie rzeczowe.

Fundusze norweskie i EOG

Fundusze norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. Za ich wdrażanie w Polsce odpowiada Ministerstwo Rozwoju.

Pierwsza edycja funduszy przewidziana była na lata 2004-2009. Wówczas dla Polski przeznaczono kwotę ponad 528 mln euro. Zrealizowano 413 pojedynczych projektów i programów.
Obecnie realizowana jest druga edycja funduszy, a łączna kwota środków na lata 2009-2014 dla Polski to 578,1 mln euro.

- Polska jest największym beneficjentem funduszy norweskich i EOG. W naszym kraju realizowanych jest również najwięcej, bo 1239 projekty konkursowe. Zajmujemy 7 miejsce pod względem zaawansowania wydatkowania funduszy norweskich. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę tak dużą alokację. Obserwujemy wysoką dynamikę płatności zarówno na poziomie projektów, jak i programów – mówi wiceminister Chorąży.

Nowa edycja funduszy norweskich 2014-2021

3 maja 2016 r. podpisano porozumienia pomiędzy Islandią, Liechtensteinem i Norwegią a Unią Europejską w sprawie funduszy norweskich i funduszy EOG na okres do 30 kwietnia 2021 r.
Polska pozostanie największym beneficjentem tych środków - alokacja przewidziana dla naszego kraju to 809,3 mln euro.

Podpisanie porozumień z UE umożliwia rozpoczęcie oficjalnych negocjacji bilateralnych Polski z darczyńcami, dotyczących wykorzystania tych funduszy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • artmetic ekonsulting, 2016-07-22 22:21:22

  Dotacje z Funduszy Norweskich dla firm: zajrzyj na stronę Artmetic!
 • sa, 2016-07-16 18:40:54

  Jedna wielka ściema. Po zgłoszeniu wysyłają informację o nie spełnieniu wymogów regulaminu, oczywiście nie pisząc które ti kryteria nie są spełnione. Zasady działania komisji nie sa publikowane. Biorąc pod uwagę ilość przyznanej pomocy do kosztów reklamy w TV, śmiem twierdzić, że to jedna wielka pr...zewałka.  rozwiń