PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze norweskie zadomowiły się w polskich miastach. COP24 nowym impulsem

  • ICH    16 marca 2018 - 12:32
Fundusze norweskie zadomowiły się w polskich miastach. COP24 nowym impulsem
Za fundusze norweskie poprawia się m.in. efektywność energetyczną budynków użyteczności publicznej (fot.kalety.pl)

Polsko-norweska współpraca dotyczy głównie obszaru energii i środowiska, czego wynikiem są liczne projekty m.in. w obszarze elektromobilności, adaptacji do zmian klimatu w małych i średnich miastach czy pomiaru zanieczyszczeń powietrza.
  • Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek spotkał się w piątek (16 marca) z przedstawicielami delegacji Norwegii, której przewodniczył Per Sanderud, Dyrektor Generalny Norweskiej Dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii.
  • Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wykorzystania funduszy norweskich w projektach o charakterze środowiskowym i innowacyjnym.


Resort środowiska jest obecnie operatorem wdrażania Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w kolejnej perspektywie funduszy norweskich (2014-2021) na kwotę ponad 140 mln euro.

Przy okazji rozmowy z Dyrektorem Generalnym Norweskiej Dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE) Perem Sandrudem Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, omówił realizację dotychczasowych projektów w ramach resortowych instytucji NFOŚiGW, IOŚ-PIB, czy GIOŚ.

- Zależy nam na kontynuowaniu i rozwijaniu dobrej współpracy ze stroną norweską w ramach przygotowywanego Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, a także pod kątem działań na rzecz klimatu, również w kontekście tegorocznego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach – podkreślił wiceminister Sławomir Mazurek.

Czytaj też: Fundusze norweskie, dotacje: Polska nadal największym beneficjentem

Polsko-norweska współpraca dotyczy głównie obszaru energii i środowiska, czego wynikiem są liczne projekty o charakterze bilateralnym, m.in. w obszarze elektromobilności, adaptacji do zmian klimatu w małych i średnich miastach czy pomiaru zanieczyszczeń powietrza, przy których NVE pełnił rolę doradczą.

Projekty te były realizowane w ramach wdrażanego przez Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Programu „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”.

20 grudnia 2017 r. podpisano Międzyrządowe umowy (Memoranda of Understanding) umożliwiające uruchomienie Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) w Polsce. Łącznie na kolejną, III edycję Funduszy norweskich i EOG państwa-darczyńcy, czyli Norwegia, Islandia i Liechtenstein, przeznaczyły kwotę ponad 2,8 mld euro.

Polska z alokacją 809,3 mln euro, podobnie jak w poprzednich latach, pozostanie największym beneficjentem tych środków. Resort środowiska w ramach Programu: Środowisko, Energia i Zmiany klimatu otrzymał 140 mln euro, które zostaną podzielone na następujące działania: energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne (72 proc.); łagodzenie zmian klimatu i adaptacja (19 proc.); środowisko i ekosystemy (9 proc.).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.