Fundusze szwajcarskie: Co zyskaliśmy dzięki Szwajcarsko-Polskiemu Programowi Współpracy?

• Rozwój transportu pasażerskiego na trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej, Centrum Komunikacyjne Legionowo czy program profilaktyki higieny jamy ustnej dla przedszkolaków – to przykłady kilku spośród ponad 1,7 tys. projektów zrealizowanych w całej Polsce przy wsparciu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
• Ich efekty będzie można zobaczyć do 15 stycznia na multimedialnej wystawie na Dworcu Centralnym i hali odlotów Lotniska Okęcie.
Fundusze szwajcarskie:  Co zyskaliśmy dzięki Szwajcarsko-Polskiemu Programowi Współpracy?
Środki ze Szwajcarii pozwoliły zrealizować wiele ważnych inwestycji, które zbliżają warunki życia Polaków do standardów lepiej rozwiniętych krajów europejskich (fot.swietokrzyskie.pl)

Wystawa ma formę przestrzennej bryły, która swoim kształtem i kolorystyką nawiązuje do flag Polski i Szwajcarii. Z boku ma kształt prostokąta, a od przodu równoramiennego krzyża. Na obydwu dłuższych krawędziach są zamontowane dotykowe ekrany, na których mieszkańcy stolicy i podróżni odwiedzający Warszawę będą mogli oglądać przykładowe projekty.

Na środku krzyża znajduje się wgłębienie, w którym znajdują się specjalne gogle wykorzystujące technologię Google VR. Technologia 360 stopni pozwala przenieść się za pośrednictwem wirtualnej rzeczywistości na teren realizacji projektów i rozejrzeć się po okolicy.

"Środki ze Szwajcarii pozwoliły zrealizować wiele ważnych inwestycji, które zbliżają warunki życia Polaków do standardów lepiej rozwiniętych krajów europejskich. Realizacja projektów finansowanych ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w połowie przyszłego roku. Program zakłada jednak, że praktyki, które sprawdziły się podczas mijającej dekady, będą wykorzystywane w realizacji kolejnych projektów. Dlatego m.in. za pośrednictwem multimedialnej wystawy chcemy je zaprezentować szerokiej grupie odbiorców" – mówi wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

W następnych tygodniach wystawa wyruszy do kolejnych polskich miast, m.in. Trójmiasta, Krakowa, Poznania, Wrocławia czy Katowic.

Ze szwajcarską precyzją rozwijamy Polskę

Ekspozycja multimedialnej wystawy w wybranych regionach kraju jest jednym z działań realizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Ministerstwa Rozwoju pn. „Ze szwajcarską precyzją rozwijamy Polskę” .

Kampania potrwa do końca kwietnia 2017 r., a jej celem jest pokazanie Polakom, jak bardzo kraj zmienił się, dzięki finansowemu i eksperckiemu wsparciu ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Cele Funduszu Szwajcarskiego

Celem Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (zwanego Funduszem Szwajcarskim) jest finansowe i eksperckie wsparcie rozwoju gospodarczego dziesięciu państw, które wstąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. W późniejszym okresie do beneficjentów Programu dołączyły również Rumunia, Bułgaria i Chorwacja.

Wartość kwoty przekazanej Polsce to 489 mln franków, czyli prawie połowa z ponad miliarda franków, który Szwajcarzy przeznaczyli dla wszystkich państw objętych programem. Środki te zostały przekazane w formie bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Około 40 proc. funduszy przyznanych Polsce rozdysponowano w czterech wybranych województwach Polski południowo-wschodniej: lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim. Pieniądze zostały przeznaczone na projekty m.in. z zakresu infrastruktury, ochrony zdrowia i środowiska, jako wsparcie dla sektora prywatnego, jak również na działania na rzecz lokalnych społeczności, rozwoju lokalnego oraz wzmacniania potencjału regionów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dotacje z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich: zajrzyj na stronę Artmetic!

artmetic ekonsulting, 2017-01-21 22:43:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE