PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze szwajcarskie: Co zyskaliśmy dzięki Szwajcarsko-Polskiemu Programowi Współpracy?

  • pt    2 stycznia 2017 - 09:51
Fundusze szwajcarskie:  Co zyskaliśmy dzięki Szwajcarsko-Polskiemu Programowi Współpracy?
Środki ze Szwajcarii pozwoliły zrealizować wiele ważnych inwestycji, które zbliżają warunki życia Polaków do standardów lepiej rozwiniętych krajów europejskich (fot.swietokrzyskie.pl)

• Rozwój transportu pasażerskiego na trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej, Centrum Komunikacyjne Legionowo czy program profilaktyki higieny jamy ustnej dla przedszkolaków – to przykłady kilku spośród ponad 1,7 tys. projektów zrealizowanych w całej Polsce przy wsparciu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
• Ich efekty będzie można zobaczyć do 15 stycznia na multimedialnej wystawie na Dworcu Centralnym i hali odlotów Lotniska Okęcie.
Wystawa ma formę przestrzennej bryły, która swoim kształtem i kolorystyką nawiązuje do flag Polski i Szwajcarii. Z boku ma kształt prostokąta, a od przodu równoramiennego krzyża. Na obydwu dłuższych krawędziach są zamontowane dotykowe ekrany, na których mieszkańcy stolicy i podróżni odwiedzający Warszawę będą mogli oglądać przykładowe projekty.

Na środku krzyża znajduje się wgłębienie, w którym znajdują się specjalne gogle wykorzystujące technologię Google VR. Technologia 360 stopni pozwala przenieść się za pośrednictwem wirtualnej rzeczywistości na teren realizacji projektów i rozejrzeć się po okolicy.

"Środki ze Szwajcarii pozwoliły zrealizować wiele ważnych inwestycji, które zbliżają warunki życia Polaków do standardów lepiej rozwiniętych krajów europejskich. Realizacja projektów finansowanych ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w połowie przyszłego roku. Program zakłada jednak, że praktyki, które sprawdziły się podczas mijającej dekady, będą wykorzystywane w realizacji kolejnych projektów. Dlatego m.in. za pośrednictwem multimedialnej wystawy chcemy je zaprezentować szerokiej grupie odbiorców" – mówi wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

W następnych tygodniach wystawa wyruszy do kolejnych polskich miast, m.in. Trójmiasta, Krakowa, Poznania, Wrocławia czy Katowic.

Ze szwajcarską precyzją rozwijamy Polskę

Ekspozycja multimedialnej wystawy w wybranych regionach kraju jest jednym z działań realizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Ministerstwa Rozwoju pn. „Ze szwajcarską precyzją rozwijamy Polskę” .

Kampania potrwa do końca kwietnia 2017 r., a jej celem jest pokazanie Polakom, jak bardzo kraj zmienił się, dzięki finansowemu i eksperckiemu wsparciu ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Cele Funduszu Szwajcarskiego

Celem Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (zwanego Funduszem Szwajcarskim) jest finansowe i eksperckie wsparcie rozwoju gospodarczego dziesięciu państw, które wstąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. W późniejszym okresie do beneficjentów Programu dołączyły również Rumunia, Bułgaria i Chorwacja.

Wartość kwoty przekazanej Polsce to 489 mln franków, czyli prawie połowa z ponad miliarda franków, który Szwajcarzy przeznaczyli dla wszystkich państw objętych programem. Środki te zostały przekazane w formie bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Około 40 proc. funduszy przyznanych Polsce rozdysponowano w czterech wybranych województwach Polski południowo-wschodniej: lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim. Pieniądze zostały przeznaczone na projekty m.in. z zakresu infrastruktury, ochrony zdrowia i środowiska, jako wsparcie dla sektora prywatnego, jak również na działania na rzecz lokalnych społeczności, rozwoju lokalnego oraz wzmacniania potencjału regionów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2017-01-21 22:43:20

    Dotacje z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich: zajrzyj na stronę Artmetic!