PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze UE: "Z prezydentami innych średnich miast nie możemy się na to zgodzić"

  • chelmonline.pl    4 lutego 2013 - 13:13
Fundusze UE: "Z prezydentami innych średnich miast nie możemy się na to zgodzić"

W Chełmie doszło do spotkania władz największych miast województwa. Celem jest koalicja na rzecz podziału funduszy unijnych.
Kolejny okres programowania unijnego zaplanowany jest na lata 2014-2020. W tym czasie polskie samorządy będą mogły się starać o środki na inwestycje i finansowanie nowych inicjatyw. Niewykluczone, że oprócz procedur konkursowych pojawi się także pula, w ramach której miasta prezydenckie bez konkursu otrzymają do podziału pewną kwotę środków.

- Niestety dochodzą do nas sygnały, iż dawne miasta wojewódzkie i ośrodki prezydenckie mogą zostać pominięte. Mówi się, że 5% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego automatycznie wpłynąć ma do Lublina i innych miast wojewódzkich. Oczywiście wspólnie z prezydentami innych średnich miast nie możemy się na to zgodzić. Rozwój kraju to nie tylko kilkanaście miast - stolic województw, Polacy mieszkają także w innych miejscach i też mają prawo oczekiwać poprawy jakości życia - mówi prezydent Chełma Agata Fisz.

W wyniku spotkania, przedstawiciele czterech miast przygotowali wspólne stanowisko do Założeń Krajowej Polityki Miejskiej 2020. Spełnienie tych postulatów ma dać możliwość realizacji rożnych przedsięwzięć na obszarach miast wielkości Chełma.

- Głównym postulatem jest nadanie wszystkim były miastom wojewódzkim wymiaru regionalnego, oraz taki podział środków zarówno z funduszy UE jak i środków krajowych, który zagwarantuje zrównoważony rozwój całych regionów a nie tylko miast metropolitalnych - mówi zastępca Dyrektora Wydziału Promocji, Rozwoju i Współpracy z Zagranicą Marcin Grel.

Wystąpienie podpisali: prezydent Chełmu Agata Fisz, prezydent Zamościa Marcin Zamoyski, prezydent Puław Janusz Grobel oraz zastępca prezydenta Białej Podlaskiej Adam Olesiejuk. Pismo zostało skierowane do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

Po roboczej części spotkania, prezydenci sąsiednich miast zwiedzali Chełm z jego główną atrakcją Zabytkową Kopalnią Kredy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • toni, 2013-02-04 19:08:22

    a gdzie ten najważniejszy się podział?
  • Chełmianin N, 2013-02-04 15:30:42

    Dawno temu politykę taką przewidziałem i do jedności miast czynnie namawiałem. Na portalach pisałem i cele krytykowałem i mieszkańcom miast drogę wskazywałem. Wreszcie Prezydenci miast na oczy przejrzeli, i dla mojej radości słusznie,że się porozumieli. Bądźcie razem i nie dajcie się ogłupić t...ym razem, trwajcie w ustaleniach i pamiętajcie o korzeniach!  rozwiń