PARTNER PORTALU
 • BGK

Fundusze Unijne: Polska dostanie ponad 5 mld zł euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego

 • PAP/Puls Biznesu    27 lutego 2015 - 07:55
Fundusze Unijne: Polska dostanie ponad 5 mld zł euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Dostajemy najwięcej pieniędzy wśród państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. (fot.flickr.com/ Horia Varlan)

W 2014 r. do polskiej gospodarki z europejskiego banku trafiło 5,5 mld EUR kredytów. W tym roku będzie to podobna kwota.
O pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) biją się w Unii Europejskiej wszyscy. A jest o co. W ubiegłym roku bank udzielił kredytów o rekordowej wartości 77 mld EUR, z czego 69 mld trafiło do jej krajów członkowskich.

Polska była szóstym beneficjentem pod względem wielkości przyznanych pożyczek. Dostajemy jednak nadal najwięcej wśród państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r., i nic nie wskazuje na to, że sytuacja się zmieni - informuje "Puls Biznesu".

Ten wysoki poziom to blisko 5,5 mld EUR, które trafiły do nas w ubiegłym roku. Z raportu EBI wynika, że bank kredytował w naszym kraju 52 projekty.

Struktura sektorowa jego zaangażowania pozostaje właściwie niezmienna - w ostatnich czterech latach blisko połowa finansowania trafiała na inwestycje w infrastrukturę transportową i telekomunikacyjną.

W ustawie budżetowej na 2015 r. założono, że EBI pozostanie naszym kluczowym kredytodawcą. Resort finansów zaplanował pożyczki z międzynarodowych instytucji finansowych o wartości 7,3 mld zł, z tego ponad 5 mld zł ma pochodzić właśnie z EBI.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • frankowicz, 2015-03-26 09:58:40

  To ile w końcu złotych, skoro powtarza się, "blisko 5,5 mld EUR" ? I to, na jakich warunkach, narzuconych przez EBI ? Czy Polskę stać na takie kredyty i w jakiej walucie oraz do kiedy mamy to spłacać ? Czy przez to kiedyś, wszystkim biednym Polakom, władze zabiorą emerytury ? Niech Redakcj...a Szanownego Portalu napisze coś o tym. A może EBI dla Polski okaże się kiedyś jakimś ambergoldowiczem albo frankopolakiewiczem ? Jako czytelnik, jestem bardzo ciekawy. Będę pilnie szukać odpowiedzi.  rozwiń
 • leda, 2015-02-27 14:05:18

  a kto to będzie spłacać?
 • Qwer, 2015-02-27 10:00:12

  5 mld ZŁ EURO... Dzieci z podstawówki zatrudniacie jako redaktorów? :-D