PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze unijne: Polskie samorządy stracą miliony przez Brexit?

  • pt    11 października 2016 - 13:19
Fundusze unijne: Polskie samorządy stracą miliony przez Brexit?
Polskie samorządy mogą stracić część środków z Unii, tym bardziej, że ich wydawanie idzie słabo (fot.fotolia)

• Polskie samorządy mogą stracić znaczne środki z funduszy unijnych -  ostrzega Ministerstwo Rozwoju.
• Nowe ustalenia związane z Brexitem mogą doprowadzić do obcięcia dotacji.
• Samorządowcy też podnoszą, że aktualny poziom wdrażania funduszy unijnych z perspektywy lat 2014–2020 jest alarmująco niski.
"Alarm w rządzie (...) Lokalne władze dostały od ministerstwa rozwoju ostrzeżenie: trzeba przyspieszyć wydawanie unijnych środków" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Możliwe, że nowe ustalenia - do których UE zmusi Brexit - spowodują, że m.in. polskie samorządy otrzymają mniej z unijnej kasy.

Polskie samorządy mogą stracić część środków z Unii, tym bardziej, że ich wydawanie idzie słabo.

Są spore opóźnienia

W województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim do końca września wykorzystano ledwie ok. 2 proc. środków z nowej perspektywy. Średnia to ok. 7 proc. Dla porównania woj. pomorskie, które uchodzi za prymusa, wykorzystało 17 proc. dostępnej puli.

Tam wkład unijny do projektów wyniósł 1,4 mld zł. Tuż za nim znalazło się woj. opolskie z wykorzystanymi ponad 15 proc. (ok. 622 mln zł) - pisze „DGP”.

MR oficjalnie komentuje, że w związku z Brexitem, te województwa, które mają najmniejszą kontraktację i certyfikację, stracą najwięcej, jeśli dojdzie do rewizji budżetu

Polityka spójności po Brexicie

Świadomość tej sytuacji mają także samorządy.

- Po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej znajdujemy się w trudnej sytuacji. Czeka nas niełatwa dyskusja o tym, jak będzie wyglądała polityka spójności po 2020 r., jak Brexit wpłynie na poziom budżetu unijnego, ale też jakie będą zasady przydziału środków europejskich. Jako przedstawiciele regionów jesteśmy bardzo zaangażowani w tę dyskusję – mówił niedawno marszałek Adam Struzik, członek Komitetu Regionów.

Jak dodaje, samorządom zależy na tym, aby nie doszło do gwałtownego przerwania strumienia środków finansowych, które dla Polski w ciągu ostatnich dwunastu lat oznaczały olbrzymi postęp cywilizacyjny.

Podczas niedawnego posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich poruszono sprawę wdrażania środków europejskich.

Jak podkreślili członkowie związku, aktualny poziom wdrażania funduszy unijnych z perspektywy lat 2014–2020 jest alarmująco niski, a za chwilę skończy się trzeci rok z perspektywy unijnej 2014-2020.

Według danych ZMP na początku września poziom wdrażania funduszy unijnych miał certyfikację kwalifikowalności wydatków na poziomie 1 proc., w trzech województwach wynosiła ona 0 proc.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • glaertes1, 2016-10-12 11:55:16

    Już niedługo Was rozliczmy - Polacy!