Fundusze unijne zagrożone nie tylko na kolej. Także na środowisko i cyfryzację

W ciągu 21 dni musimy wydać ok. 6 mld euro z funduszy unijnych na lata 2007-2013. To niemożliwe? Minister obiecuje, że próba zostanie podjęta.
Fundusze unijne zagrożone nie tylko na kolej. Także na środowisko i cyfryzację
Jerzy Kwieciński w sejmie 10 grudnia 2015 r. (fot.wk)

Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju mamy największą ze wszystkich krajów wspólnoty kwotę zagrożoną w kontraktowaniu i rozliczeniu funduszy unijnych 2007-2013. Największe zagrożenia są na kolei.

 - Właściwie pogodziliśmy się już, że wszystkich pieniędzy z tej perspektywy finansowej przeznaczonych na kolej nie uda się wykorzystać. Będziemy zastanawiali się w jaki sposób i gdzie wykorzystać zaoszczędzone w ten sposób środki – zapowiedział wiceminister.

Zagrożone są też wielkie projekty infrastrukturalne dotyczące ochrony środowiska, takie jak budowa sieci kanalizacyjnych, przetwarzanie odpadów, spalarnie, jak również infrastruktura zapobiegającą katastrofom ekologicznym czy powodziom.

Poważne zagrożenia są w zakresie budowania społeczeństwa cyfryzacyjnego, m.in. sieci szerokopasmowych.

- W przypadku wielkich projektów cyfryzacyjnych przyjdzie też pogodzić się z faktem, że wszystkich pieniędzy zakontraktowanych na ten cel nie odzyskamy – stwierdził wiceminister.

Cały artykuł przeczytacie tutaj...

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do sic et simpliciter:
Trzeba pamiętać, że kwestia dotyczy budżetu unijnego 2007 (!) - 2013. Zaniedbania z lat 2005-6 były trudne do odrobienia. Dopiero ustawy z 2008/9 roku pozwoliły rozpocząć procesy inwestycyjne.

KMS, 2015-12-15 07:10:09 odpowiedz

Do dziki: tak, bo wcześniej nie wolno było środków wykorzystywać... oszczędź wać panie

sic et simpliciter, 2015-12-14 22:36:18 odpowiedz

Może należało przed wymiana szefów firm i osób odpowiedzialnych zastanowić się nad tym czy nie zawierzyć ich doświadczeniu i pozostawić ich na swoich stanowiskach.
Jeżeli polityka stała się ważniejsza od gospodarki to teraz niech władza obecna odpowiada za zaniechania w końcowym (najważniejsz
...ym) okresie rozliczeń. rozwiń

dziki, 2015-12-14 11:16:48 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE