PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusze w końcu w rękach fachowców?

  • obrzycko.info    2 marca 2011 - 16:06
Fundusze w końcu w rękach fachowców?

Pozyskiwanie środków unijnych było dla poprzedniej ekipy rządzącej miastem Obrzycko zagadnieniem na tyle skomplikowanym, że wręcz niewykonalnym. Czy teraz to się zmieni?
Tłumaczenia takiego stanu rzeczy były różne. Nie chodzi o to, że poprzedni burmistrz nie próbował. Aby oddać mu sprawiedliwość, stwierdzić należy, że próbował. Przynajmniej z początku się „starał”, jednak wniosek z przyczyn niezależnych „nie przeszedł”. Najbardziej utkwił nam chyba w pamięci problem z „brakiem ekspertyzy wpływu remontu obrzyckiego Rynku na siedliska ptaków w Puszczy Noteckiej”. Niestety wydaje się, że zniechęcony magistrat od tamtej pory próby pozyskania środków unijnych mocno ograniczył. Nie o tym jednak miał być ten felieton. Zostawmy przeszłości i spójrzmy na teraźniejszość.

Jednym ze sztandarowych haseł kampanii Macieja Bieńka było wzmożenie aktywności w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych. Rozważał on zatrudnienie specjalisty od pozyskiwania funduszy unijnych. Trzy miesiące po wygranych wyborach, zdecydował się na szybką realizację tej konkretnej obietnicy, jednak w zmienionej formie.  Według burmistrza względy finansowe spowodowały, że za najkorzystniejsze rozwiązanie uznał on podpisanie umowy z firmą specjalizującą się w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Jak nas poinformowano, jest to firma EU Fundusze Sp. z o. o. Może się ona pochwalić znakomitymi rekomendacjami i bogatym doświadczeniem we współpracy z jednostkami samorządowymi.

Z udostępnionych nam informacji wynika, że firma ta ma się zająć kompleksowa obsługą Urzędu Miasta Obrzycka, w zakresie pozyskiwania środków finansowych z Funduszy Strukturalnych UE. W praktyce będzie to polegało na tym, że firma bazując na spisie bieżących potrzeb przekazanych przez Urząd Miasta, będzie wyszukiwała konkretne projekty.

Następnie zajmie się przygotowaniem wniosku i jego rozliczeniem. Ponadto firma EU Fundusze zobowiązała się do przygotowania Strategii Urzędu w zakresie wykorzystania budżetu 2007 – 2013, studium wykonalności i aplikacji pod Fundusze Strukturalne łącznie z aktualizacją Programu Rozwoju Lokalnego, Lokalnego Planu Rewitalizacji, Wieloletniego Programu Inwestycyjnego i innych niezbędnych programów, w tym Strategii Urzędu w celu pozyskania  funduszy unijnych z budżetu na lata 2014 – 2021. Oprócz tego firma zobowiązała się do przeprowadzenia w ciągu roku 8 całodniowych szkoleń dla radnych, przedsiębiorców oraz rolników z terenu Miasta Obrzycka z zakresu pozyskiwania środków unijnych.

Czytelników zapewne najbardziej zainteresują koszty umowy. Obowiązywać ona będzie do dnia 31.12.2013 r. i w roku bieżącym kosztować będzie Urząd Miasta 12 tysięcy złotych netto. To tyle, jeśli chodzi o informacje przekazane z urzędu. Rozważmy teraz plusy i minusy rozwiązania, na jakie zdecydował się burmistrz Bieniek.

Niewątpliwym plusem jest to, że oddając sprawy w ręce fachowców, od razu zyskuje narzędzie „gotowe do użycia”. Mógł zdecydować się na dłuższą ścieżkę polegającą na doszkalaniu poszczególnych pracowników i podnoszeniu ich kwalifikacji. Oczywiście rozwiązanie to mogłoby także przynieść efekty, jednak dopiero po pewnym czasie. Za wyborem firmy przemawia też jej doświadczenie, którego nie sposób wypracować sobie nawet po kilku szkoleniach.

Zapewne głównym argumentem podnoszonym przez przeciwników takiego rozwiązanie będzie argument ekonomiczny. Pracownik Urzędu mógłby wykonywać to samo w ramach swoich obowiązków służbowych. Jednak doświadczenie innych samorządów wskazuje na to, że wyszkolenie pracownika to przed wszystkim proces długotrwały, nie zawsze kończący się powodzeniem i także generujący koszty. W końcu osoba, która podnosi swoje umiejętności ma prawo wymagać wyższej płacy.

Pragnę przestrzec przed zbyt wczesną oceną posunięcia burmistrza. Dotyczy to zarówno zwolenników jak i przeciwników Macieja Bieńka. Jak pokazują doświadczenia innych samorządów, pracę takich firm oceniać można jedynie przez pryzmat efektów. Przyszłość pokaże, czy wybór dokonany przez burmistrza był słuszny. Teraz firma EU Fundusze musi udowodnić, że jej dobra opinia nie jest tylko zabiegiem marketingowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.