PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: kolejne inwestycje za unijne pieniądze

  • KDS    27 maja 2017 - 17:24
Gdańsk: kolejne inwestycje za unijne pieniądze
W Gdańsku powstaną nowe miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów oraz węzły przesiadkowe (fot.pixabay.com)

Do Gdańska trafi 15,5 mln zł unijnego wsparcia na budowę węzłów integracyjnych Rębiechowo i Osowa (wraz z Gminą Żukowo), a także 26,3 mln zł na rozbudowę węzłów integracyjnych Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz i budowę tras dojazdowych do węzłów PKM i SKM. 
• Umowa o dofinansowanie zostanie podpisana w poniedziałek 29 maja.

• W mieście powstaną dodatkowe miejsca parkingowe dla samochodów oraz rowerów czy węzły przesiadkowe.

• Projekty będą realizowane etapami, jednak całość prac musi zakończyć się najpóźniej do końca 2020 roku.

 

- Od lat namawiamy i zachęcamy gdańszczan do korzystania z komunikacji zbiorowej, a także z bardziej ekologicznych sposobów przemieszczania się niż własny samochód. Powstają nowe trasy tramwajowe, trasy rowerowe i związana z nimi infrastruktura. Dzięki uzyskanym z RPO pieniądzom uda poszerzyć tę sieć o kolejne ważne elementy – mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

Jak informują urzędnicy, w ramach węzła przesiadkowego w Rębiechowie powstanie monitorowany parking na 387 miejsc postojowych. Dodatkowo przez partnera projektu, gm. Żukowo, rozbudowane zostaną drogi dojazdowe (rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego), a także ulice: Akacjowa (ok. 750 m), Słoneczna (ok. 2,4 km) oraz Czaple (ok. 800 m). Trasy rowerowe powstaną na trasie z miejscowości Leźno, Lniska, Chwaszczyno, Banino, Pępowo do nowego węzła w Rębiechowie. Łącznie powstanie prawie 26 km tras rowerowych.

- Natomiast węzeł integracyjny w Gdańsku Osowie stworzy sprawny i funkcjonalny system obsługi transportowej w rejonie dzielnicy Osowa i wschodniej części gminy Żukowo, z wykorzystaniem dostępu do linii PKM dla transportu zbiorowego, rowerów, samochodów osobowych i pieszych – wyjaśnia Marcin Dawidowski, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych w gdańskim magistracie.

Węzeł powstanie przez połączenie ul. Barniewickiej z ul. Letniskową. Przebudowany zostanie układ pętli autobusowej. Przy przystanku PKM powstaną też parkingi (40 miejscami dla samochodów osobowych i 100 dla rowerów).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.