Gdynia wyda 63 mln zł na szkolnictwo zawodowe

Pieniądze trafią do Gdyni w ramach przedsięwzięcia „Kształtowanie sieci ponadgimnazjalnych szkół zawodowych, uwzględniającej potrzeby rynku pracy”.
Gdynia wyda 63 mln zł na szkolnictwo zawodowe
Gdynia wyda 63 mln zł na szkolnictwo zawodowe. Fot. Pixabay.com

Wsparcie przewidziane jest dla szkół, które prowadzą lub planują prowadzić kształcenie w specjalizacjach w dziedzinie usług, handlu lub produkcji, które odznaczają się największym potencjałem rozwoju lokalnego i regionalnego.

Są to m.in. ICT i elektronika, transport, logistyka i motoryzacja, przemysł morski, turystyka, sport i rekreacja, usługi finansowe czy biznesowe.

W Gdyni wsparcie dotyczyć będzie pięciu szkół zawodowych: Zespole Szkół Mechanicznych, Technikum Transportowym, Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych i Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych.

Z programu skorzysta łącznie 2,5 tysiąca gdyńskich uczniów oraz 92 nauczycieli. Uczniowie wezmą udział w dodatkowych stażach i wizytach studyjnych u pracodawców czy kursach umożliwiających zdobycie certyfikatów i uprawnień branżowych, np. kursach spawania, programowania sterowników PLC, obsługi obrabiarek numerycznych.

Kadra nauczycielska z kolei otrzyma wsparcie w postaci dofinansowania studiów podyplomowych, kursów i szkoleń doskonalących, staży i warsztatów. W ramach rozwoju infrastruktury planowane jest m.in. dostosowanie budynków szkół do potrzeb osób niepełnosprawnych (budowa wind i dostosowaniu sanitariatów) oraz zakup wyposażenia do pracowni zawodowych i warsztatów szkolnych (m.in. pracowni komputerowych, technologii mechanicznej i rysunku technicznego, konstrukcji i technologii budowy okrętów, ekonomiczno-rachunkowej, technologii gastronomicznej i wielu innych).

Powstaną również nowe warsztaty i pracownie – w tym całkowicie nowe skrzydło w budynku Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych z sześcioma pracowniami warsztatowymi o powierzchni ok. 120 mkw. każda. A do tego plac manewrowy w Zespole Szkół Mechanicznych, poligon dla Technikum Transportowego na potrzeby zawodów kolejowych, zmodernizowane zostaną budynki Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych i Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE