Gdynia zbuduje muzeum emigracji

Za niemal dwa lata w budynku Dworca Morskiego w Gdyni powstanie jedyne w Polsce Muzeum Emigracji.
Gdynia zbuduje muzeum emigracji

Umowę inwestycyjną na finansowanie tego projektu ze środków europejskich – w ramach inicjatywy JESSICA – podpisali 14 września br. prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Daniluk i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Utworzenie Muzeum Emigracji jest pierwszą inwestycją samorządową w województwie pomorskim, która otrzyma finansową pomoc w ramach inicjatywy JESSICA, wdrażanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Celem projektu jest stworzenie w budynku historycznego Dworca Morskiego Muzeum Emigracji w Gdyni – jedynego miejsca w Polsce ukazującego trudne, ale i fascynujące dzieje emigracji z ziem polskich. Historię, która była do tej pory pomijana, przemilczana, a nawet fałszowana, a która niejednokrotnie powinna napawać Polaków dumą.


Gdynia, jak żadne inne miejsce w Polsce predysponowana jest do gromadzenia i popularyzowania wiedzy o emigracji. To właśnie stąd, z Dworca Morskiego w Gdyni, tysiące ludzi, w poszukiwaniu wolności, marzeń i lepszego życia, ruszało w podróż do nowego kraju. W budynku dawnego dworca, który od 1933 r. przez ponad pół wieku służył za centrum polskiego wychodźstwa, powstanie nowoczesna placówka muzealna, będąca jednocześnie ośrodkiem szeroko pojętego przemysłu kulturalnego.

– Zjawisko emigracji dotyczy niemal każdej polskiej rodziny, jest częścią narodowej historii. Wśród wielu wyzwań, przed którymi stoimy tworząc tę instytucję, znajduje się również budowanie przestrzeni dla ożywionej dyskusji dotyczącej emigracji, kwestii tożsamości. Muzeum stanowić będzie płaszczyznę dialogu Polaków żyjących w kraju i za granicą, miejsce popularyzacji osiągnięć i opowieści o niezwykłych losach naszych rodaków – podkreślił Wojciech Szczurek, prezydent Miasta Gdyni.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE