PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdzie po pieniądze na agroturystykę?

  • wer    6 lipca 2011 - 09:17
Gdzie po pieniądze na agroturystykę?

Czy agroturystyka się opłaca? Dobry pomysł na biznes to już połowa sukcesu. Jak to zrobić? Gdzie i o co zapytać?
- Rosnąca ilości gospodarstw agroturystycznych w Polsce i ciągłe zainteresowania tą właśnie formą działalności potwierdza fakt, że ludzie chcą inwestować w agroturystykę - podkreśla Wiktoria Maciejewska z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - Ponadto zawsze mogą liczyć na pomoc w załatwianiu potrzebnych formalności. Kto może liczyć ma dotację?

Czytaj też: Agroturystyczna oferta regionu w sieci

- Rolnicy mogą korzystać z programu PROW 2007-2013, który przewiduje dotacje na agroturystykę - zaznacza Stanisława Caban, pracownik Śląskiego Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. O dofinansowanie może starać się każdy pełnoletni rolnik, małżonek rolnika bądź domownik, który nie jest jeszcze w wieku emerytalnym i nie przysługuje mu renta strukturalna. Ponadto musi przez co najmniej rok być ubezpieczony w KRUS i mieszkać na terenie wiejskim bądź w małym miasteczku (tj. poniżej 5 tys. mieszkańców).

Po otrzymaniu dotacji samo otworzenie gospodarstwa agroturystycznego wydaje się już dziecinnie proste, wystarczy kilka wyremontowanych pokoi, minimum hektar ziemi w przyjemnej, ładnej okolicy i pomysł na to, jak przyciągnąć turystę. No właśnie, jak to zrobić? Najlepiej ugościć wedle staropolskiego zwyczaju tym, czym chata bogata. - Właściciele często oprócz spania i wyżywienia proponują swoim gościom różnego rodzaju atrakcje, takie jak pieczenie chleba czy warsztaty bibułkarskie - opowiada Stanisława Caban.

Okazuje się także, że coraz więcej młodych osób, zamieszkujących tereny wiejskie, myśli o rozpoczęciu tego typu działalności. - Agroturystyka naprawdę się opłaca. To dla rolników dodatkowe źródło dochodów i rynek zbytu dla produktów wytwarzanych w gospodarstwie. Tak więc mam zamiar ubiegać się o potrzebną na ten cel dotację, mimo iż w mojej miejscowości są już tego typu ośrodki- podkreśla Ewa Barczyńska, mieszkanka jednej z świętokrzyskich wsi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • eko, 2017-09-22 12:59:33

    Cwaniacy za burka biorą dofinansowanie na wile a nie rolnicy.