PARTNER PORTALU
  • BGK
ons/mail2.png" alt="" width="90" /> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Geopark w kamieniołomie za 9 mln zł

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała    13 czerwca 2011 - 08:56
Geopark w kamieniołomie za 9 mln zł

W wyrobisko kamieniołomu zostaną wkomponowane m.in. baseny, plaże i parki linowe. Na jedyny tego typu projekt w województwie gmina Ujsoły dostała pieniądze z Unii Europejskiej.
Już w Glince czeka na turystów jeden z najdłuższych w Polsce zjazdów na linie nad przepaścią – pisze „Gazeta Wyborcza Bielsko Biała”.

Zjazd uruchomiono w nieczynnym od lat kamieniołomie, znajdującym się przy drodze prowadzącej do pobliskiej granicy ze Słowacją.

Ponieważ ze starego kamieniołomu nie było żadnych korzyści, gmina Ujsoły wystarała się o kilkaset tysięcy złotych z Unii Europejskiej i postanowiła przekształcić go w miejsce przyciągające turystów.

Platformę startową i końcową zjazdu zamontowano na koronie dawnego wyrobiska, w jego dolnej części uruchomiono plac rekreacyjny, a obok wytyczono naturalne trasy wspinaczkowe i ścieżkę spacerową.

To wszystko zajęło tylko część starego kamieniołomu, dlatego samorządowcy zaczęli głośno mówić o stworzeniu Geoparku Glinka.

Dostaną kolejne 7 mln zł unijnej dotacji na ten cel. W kamieniołomie pojawią się baseny. Obok staną parki linowe oraz plac zabaw.

Pojawią się kolejne ścianki wspinaczkowe, boiska do boules (francuskiej gry w kule) i ścieżka zdrowia z przyrządami do ćwiczeń. Na koronie wyrobiska zaplanowano wieżę widokową.

Wszystko pochłonie około 9 mln zł, a gmina chce rozpocząć prace jak najszybciej. Geopark będzie gotowy w ciągu dwóch lat informuje „Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Glinka, 2011-09-01 09:26:30

    Ciekawa inwestycja, trzeba ją tylko bardziej rozpropagować - zapraszam na geoparkglinka.pl - już niebawem wiecej informacji.