PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwice z unijnym dofinansowaniem do modernizacji Parku Chrobrego

  • PAP/JS    28 lutego 2018 - 21:09
Gliwice z unijnym dofinansowaniem do modernizacji Parku Chrobrego
Gliwicki Park Chrobrego to większy z dwóch dużych parków miejskich w śródmieściu Gliwic (fot. pixabay.com)

W drugiej połowie tego roku Park Chrobrego w Gliwicach stanie się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc relaksu i aktywnego wypoczynku w mieście – przekonuje miejscowy samorząd. Gliwice pozyskały teraz unijne dofinansowanie do trwających od połowy ub. roku prac w parku.
  • W Parku Chrobrego ma zostać posadzonych 37 drzew, ponad 7 tys. krzewów, 17 tys. bylin i ponad 22,5 tys. roślin cebulowych.
  • Główną zmianą w infrastrukturze będzie nowa nawierzchnia ścieżek ze stabilizowanego kruszywa granitowego.
  • Mała architektura, jak nowe ławki, kosze, leżaki na polanach, ławy, podesty wypoczynkowe czy stoły piknikowe, ma mieć stonowaną formę.

Będą to kolejne tereny zielone w woj. śląskim rewitalizowane przy wsparciu krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dotąd fundusze unijne z puli POIiŚ na poprawę jakości środowiska miejskiego zdobyły w tym regionie, m.in. Bytom, Jaworzno, Mysłowice, Sosnowiec czy Świętochłowice. Jak poinformował w środowym biuletynie samorząd Gliwic, modernizacja Parku Chrobrego otrzyma 1,3 mln zł dotacji z tego źródła, znajdując się na czwartej liście zatwierdzonych już projektów, zakładających rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach.

Gliwicki Park Chrobrego to większy z dwóch dużych parków miejskich w śródmieściu Gliwic. W Parku Chopina, obok którego od niedawna przebiega Drogowa Trasa Średnicowa, mieści się znana gliwicka palmiarnia. 10-hektarowy Park Chrobrego przylega do kampusu Politechniki Śląskiej, w ostatnich latach zbudowano przy nim nowoczesną halę widowiskowo-sportową.

Wiosną ub. roku samorząd prezentował projekt przebudowy Parku Chrobrego, przygotowany przez gliwickie biuro Visio Architects and Consultants oraz gliwicką Pracownię 44STO. Jak sygnalizowała projektantka Marta Gocek, projekt ma charakter zachowawczy: utrzymuje kompozycję i krajobrazowy charakter parku, zakładając głównie poprawę istniejącej infrastruktury.

"Istniejąca szata roślinna parku jest piękna i nie trzeba jej ulepszać. Jedynie aby ją urozmaicić wprowadzona zostanie warstwa roślin bylinowych, które pojawią się przy placach zabaw, podestach wypoczynkowych, na polanie w północnej części parku" - mówiła projektantka, wymieniając zamysły kompozycji krzewów ozdobnych, traw ozdobnych czy roślin okrywowych i sygnalizując dosadzenie drzew.

W Parku Chrobrego ma zostać posadzonych 37 drzew, ponad 7 tys. krzewów, 17 tys. bylin i ponad 22,5 tys. roślin cebulowych.

Główną zmianą w infrastrukturze będzie nowa nawierzchnia ścieżek ze stabilizowanego kruszywa granitowego. Mała architektura, jak nowe ławki, kosze, leżaki na polanach, ławy, podesty wypoczynkowe czy stoły piknikowe, ma mieć stonowaną formę.

Nowy będzie plac zabaw (w zmienionej lokalizacji, m.in. z dwupiętrowym linarium, hamakami i zjeżdżalniami). Dookoła niego przewidziano pętlę dla małych rolkarzy i rowerzystów. Na pobliskiej tzw. Mysiej Górce działać ma zjeżdżalnia terenowa - zainstalowana z boku, aby nie przeszkadzać w zjazdach narciarskich, saneczkowych i rowerowych. W innej części parku przewidziano plac dla młodzieży z urządzeniami wymagającymi większej sprawności. Oprócz tego zainstalowane zostaną m.in. boisko do gry w bule i disc golfa, domki dla ptaków, hotele dla owadów czy ścieżka zdrowia.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.