PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina Pokój otrzyma 5,8 mln zł dofinansowania na dwa projekty

  • jk    6 października 2017 - 16:12
Gmina Pokój otrzyma 5,8 mln zł dofinansowania na dwa projekty
Marszałek Andrzej Buła dodaje, że to kolejne projekty unijne, realizowane w gminie Pokój. (Fot. YouTube)

Prawie 5,8 mln złotych unijnego dofinansowania na dwa projekty otrzyma gmina Pokój (pow. namysłowski). Marszałkowie Andrzej Buła i Stanisław Rakoczy podpisali z wójt Barbarą Zając umowy na realizację projektów w ramach RPO przez gminę.
Pierwszy projekt dotyczy rewaloryzacji obiektów zabytkowych w Pokoju. Jego całkowita wartość to 3,8 mln zł, a unijne dofinansowanie - 3,23 mln zł. Planowane prace obejmą m.in. odbudowę i konserwację ogrodzenia zabytkowego parku w Pokoju oraz elementów małej architektury i budowli na terenie parku, a także działania edukacyjno-informacyjne związane z dziedzictwem kulturowym Pokoju.

Drugi projekt związany jest z utworzeniem centrum ochrony biologicznej w Pokoju. Jego koszt całkowity to 3 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 2,55 mln zł.

Gmina zamierza utworzyć centrum ochrony różnorodności biologicznej wraz z zagospodarowaniem terenu wokół tego centrum, we współpracy z Uniwersytetem Opolskim będzie także przeprowadzona inwentaryzacja przyrodnicza migrujących gatunków na terenie gminy. Dodatkowo zaplanowane są także działania edukacyjno-informacyjne (warsztaty artystyczne i fotograficzne oraz cykl szkleń plenerowych).

Gmina czekała na ten moment 9 lat. – Najpierw staraliśmy się, żeby ten zabytkowy park stał się naszą własnością. Marzy nam się przywrócenie jego dawnej świetności choć w części - mówi wójt Barbara Zając. – To bardzo ważny dla nas dzień, bo to największe umowy, jakie kiedykolwiek podpisywałam jako wójt, przy 16 milionowym budżecie gminy. Ale zadanie jest rozłożone na kilka lat i mam nadzieję, że razem z partnerami uda się nam je zrealizować.

Marszałek Andrzej Buła dodaje, że to kolejne projekty unijne, realizowane w tej gminie. – Powstaje centrum doświadczania świata w Ładzy w ramach projektu, w którym partnerem jest Zespół Parków Krajobrazowych, są projekty termomodernizacyjne w ramach tzw. strategii niskoemisyjnych. A teraz rozpoczynamy to, co i nam spędzało sen z powiek, a co może być ikoną i magnesem dla turystów - dodaje.

Marszałek podkreśla, że dzięki tylu unijnym projektom za kilka lat gmina znacząco się zmieni. - Ta kompleksowość działań pokaże nową jakość gminy, bo dziś to jest w różnych projektach około 10 milionów złotych unijnego dofinansowania na poprawę infrastruktury - komentuje.

– Sięgacie nie tylko po te projekty infrastrukturalne, ale i te niełatwe z Europejskiego Funduszu Społecznego, pomagając potrzebującym, edukując dzieci. W tej małej gminie jest duży potencjał – dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.