PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wielkopolski, Katowice, Poznań, Siechnice, Wrocław: Miliardy na transport publiczny

  • aw    28 czerwca 2017 - 16:35
Gorzów Wielkopolski, Katowice, Poznań, Siechnice, Wrocław: Miliardy na transport publiczny
Poznań przebuduje też trasę tramwajowa: Kórnicka – os. Lecha – rondo Żegrze (wizualizacje: UM Poznań)

130 nowych tramwajów, nowe i przebudowane torowiska, parkingi Bike&Ride, ścieżki rowerowe, węzły przesiadkowe – to wszystko planowane efekty inwestycji polskich miast w transport publiczny. Gorzów Wielkopolski, Katowice, Poznań, Siechnice i Wrocław podpisały z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowy o dofinansowanie tych projektów z funduszy unijnych.
- Bardzo mocno stawiamy na czysty i nowoczesny transport publiczny. To jeden z tych obszarów, w których inwestycje będą największe. Z funduszy unijnych na lata 2014-2020 mamy na to około 18 mld zł – poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wartość 7 inwestycji (po dwie zrealizują Gorzów i Poznań), dla których podpisano dzisiaj umowy, to około 1,3 mld zł. Dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wyniesie ponad 461 mln zł.

A oto co planują poszczególne miasta.

Poznań

Poznań zrealizuje dwie inwestycje o łącznej wartości ponad 620 mln zł. Z UE otrzyma na nie 107 mln zł.

MPK Poznań kupi 60 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. Będą to jednostki jedno- i dwukierunkowe. Wartość całej inwestycji to 450 mln zł, a dofinansowania unijnego - 50 mln zł. Część tego zakupu (10 sztuk) zrealizowano już w tym roku. Kolejne 18 pojazdów zostanie zakupionych w 2018 r., a pozostałe 32 szt. w 2019 r.

Miasto przebuduje też trasę tramwajowa: Kórnicka – os. Lecha – rondo Żegrze oraz zbuduje nowe torowisko na ul. Unii Lubelskiej. W okolicach ul. Falistej powstanie pętla autobusowo-tramwajowa. W sąsiedztwie przystanków i pętli wybudowane zostaną parkingi rowerowe typu Bike&Ride. Na przystankach komunikacji publicznej zawisną elektroniczne tablice informacji pasażerskiej oraz system monitoringu wizyjnego. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 r. Poznań zapłaci za nią nieco ponad 170 mln zł. 57 mln zł będzie pochodzić z UE.

Gorzów Wielkopolski

Gorzów zainwestuje w budowę i modernizację tras tramwajowych oraz kupi tramwaje. Wartość obu inwestycji to ok. 322 mln zł, a dofinansowania unijnego – prawie 160 mln.

Inwestycja w infrastrukturę obejmuje budowę nowej trasy tramwajowej (3,32 km), która skomunikuje osiedle Górczyn z centrum miasta, modernizację 6,5 km istniejących tras (w ciągu ulic Warszawskiej, Dworcowej, Chrobrego, Kostrzyńskiej, Walczaka i Dowgielewiczowej) oraz zakup systemu informacji pasażerskiej i monitoringu na przystankach i pojazdach. Inwestycja będzie kosztować prawie 200 mln zł, a miasto otrzyma nią ponad 84 mln zł dofinansowania z UE. Projekt zakończy się w 2021 r.

Z kolei MZK Gorzów za 122,5 mln zł (75 mln zł z UE) kupi 14 niskopodłogowych wagonów tramwajowych, zmodernizuje halę tramwajową (powstaną np. pomost do napraw, nowa myjnia) i stację obsługi oraz stworzy system monitoringu torów odstawczych. Wagony będą wyposażone w automaty do sprzedaży biletów, tablice elektroniczne, system informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym, system liczenia pasażerów oraz monitoring. Inwestycja zakończy się w 2018 r.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.