PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wielkopolski, Nowy Sącz, Sosnowiec i Toruń dostaną ponad 158 mln zł więcej na inwestycje drogowe

  • aw/PAP    27 lutego 2017 - 14:31
Gorzów Wielkopolski, Nowy Sącz, Sosnowiec i Toruń dostaną ponad 158 mln zł więcej na inwestycje drogowe
fot.fotolia

Gorzów Wielkopolski, Nowy Sącz, Sosnowiec i Toruń otrzymają w sumie o 158 mln zł większe dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Obecny na konferencji wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że ministerstwo zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważne są inwestycje infrastrukturalne, szczególnie inwestycje drogowe dla rozwoju Polski. Wskazał, że infrastruktura techniczna, w tym transportowa jest jedną z naszych głównych potrzeb, na co wskazują raporty międzynarodowych instytucji finansowych.

Podkreślił wagę rozwoju równomiernego, co poruszone jest w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

- Bardzo wyraźnie mówimy, że to jest strategia rozwoju zrównoważonego i musimy dbać o to, aby nasze regiony rozwijały się równomiernie w całym kraju  - dodał. - Dlatego uznaliśmy, że bardzo ważne dla kilku przedsięwzięć - dziś mówimy o czterech - jest zwiększenie dofinansowania. To olbrzymia różnica, czy dany projekt będzie dofinansowany na 27 proc., czy na 85 proc. - ocenił Kwieciński.

- Z jednej strony udało nam się wygospodarować dodatkowe środki, plus oszczędności z innych projektów pozwoliły na zwiększenie dofinansowania, tak żeby realność tych przedsięwzięć była znacznie wyższa niż początkowo zakładaliśmy - powiedział. Wyraził nadzieję, że umowy zostaną podpisane jak najszybciej. - Nam zależy na inwestycjach i mam nadzieję, że one ruszą jak najszybciej  - dodał.

Cztery miasta z większą pulą unijnych pieniędzy

Wiceminister rozwoju Witold Słowik poinformował, że w sumie wartość dofinansowania dla czterech projektów wyniesie po zwiększeniu 232 mln zł, przed zwiększeniem wynosiła 74 mln zł, czyli wzrośnie o 158 mln zł.

- To jest kwota niebagatelna; z 27 proc. dofinansowania wzrośnie do 85 proc. dofinasowania, czyli do kwoty maksymalnej, którą przewiduje konkurs 4.2 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - powiedział Słowik.

Wyjaśnił, że w przypadku Nowego Sącza łączna wartość inwestycji wynosi prawie 91 mln zł, a dofinansowanie unijne po zwiększeniu ponad 77 mln zł (jest wyższe o ponad 52 mln zł). W Toruniu wartość inwestycji wynosi prawie 38 mln zł, z tego dofinansowanie unijne po zwiększeniu niemal 32 mln zł (wobec ok. 10 mln zł pierwotnie). W przypadku Sosnowca inwestycja ma pochłonąć prawie 99 mln zł, w tym kwotę dofinansowania po zwiększeniu zaplanowano na prawie 74 mln zł (więcej o ok. 50,5 mln zł), projekt w Gorzowie Wielkopolskim ma kosztować prawie 58 mln zł, a dofinansowanie unijne po zwiększeniu ma wynieść niemal 50 mln zł (więcej o ponad 33 mln zł niż wcześniej planowano).

Kolejne umowy z miastami na budowę dróg krajowych poza siecią TEN-T

Wiceminister powiedział, że do poniedziałku udało się podpisać dziewięć umów w ramach działania 4.2, które ma na celu sfinansowanie budowy dróg krajowych poza siecią TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa) przechodzących przez miasta na prawach powiatu.

- Działanie to ma na celu przede wszystkim doprowadzenie do tego, aby z jednej strony wyprowadzić ruch samochodowy z centrów miast, a z drugiej strony lepiej je skomunikować z siecią dróg krajowych - powiedział. Zwrócił też uwagę na aspekt środowiskowy tych inwestycji.

Słowik dodał, że we wtorek zostanie podpisana umowa z Tychami, a w najbliższych dniach kolejne cztery umowy, o których poinformowano na poniedziałkowej konferencji. Będzie to oznaczało, że wartość dofinansowania unijnego w przypadku 14 projektów wyniesie ok. miliarda złotych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.