PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wlkp.: Miasto i szpital z umowami na dofinansowanie ważnych projektów

  • PAP/MN    21 grudnia 2016 - 14:43
Gorzów Wlkp.: Miasto i szpital z umowami na dofinansowanie ważnych projektów
Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. (fot. wikipedia.org)

• W środę (21 grudnia) w Gorzowie Wlkp. podpisano umowy o dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 trzech projektów.
• Chodzi o budowę Ośrodka Radioterapii, przebudowę ul. Kostrzyńskiej i termomodernizację kilku placówek oświatowych.
• Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak podpisała umowy z przedstawicielami miasta i szpitala.
Umowa ze szpitalem, będącym spółką należącą do samorządu regionu, dotyczy 21,6 mln zł dofinansowania do budowy Ośrodka Radioterapii. Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 66 mln zł. Oprócz pieniędzy z RPO szpital ma otrzymać dotację z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w wysokości 35 mln zł. 8 mln zł dołoży Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, a 1 mln zł będzie stanowił wkład własny lecznicy.

Pierwsze prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku, a oddanie Ośrodka do użytku planowane jest na grudzień 2018 r. Zostanie on połączony z pozostałymi komórkami organizacyjnymi szpitala. Ma skupić w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, m.in. onkologiczną, onkohematologiczną oraz poradnię ginekologii onkologicznej.

W placówce znajdzie się oddział onkologii klinicznej (25 łóżek) oraz hostel (26 łóżek) przeznaczony dla osób, u których można zastosować terapię w trybie ambulatoryjnym. W ośrodku będą dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy, pomieszczenia pracowni planowania radioterapii oraz fizyki medycznej. Budynek Ośrodka Radioterapii ma mieć ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Każdego roku będzie w nim leczonych ok. 1 tys. osób.

Czytaj też: Świętokrzyskie: 13 gmin ze wsparciem UE na wodociągi i kanalizację

"Tak naprawdę nie powinniśmy zapominać, że robimy to dla konkretnych pacjentów. Rokrocznie w woj. lubuskim ok. 3,5 tys. osób zapada na choroby nowotworowe. Około 1,5 tys. mieszkańców północnej części regionu rokrocznie poszukuje pomocy w zakresie chorób onkologicznych. Nie wszystkich na ten moment jesteśmy w stanie zaopatrzyć, nie wszystkim jesteśmy w stanie pomóc. Tym działaniem, realizacją radioterapii, tym pacjentom, których niejednokrotnie nie stać na częste wyjazdy do ościennych ośrodków, których nie stać na to, żeby podjąć walkę o swoje zdrowie, że im od 2018 roku skutecznie pomożemy" - powiedział prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. Jerzy Ostrouch.

Z kolei umowy podpisane z miastem Gorzów Wlkp. dotyczą przebudowy ul. Kostrzyńskiej i termomodernizacji dwóch przedszkoli i żłobka. Pierwsza z tych inwestycji uzyskała 26,2 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych, druga 1,6 mln zł. Oba projekty są realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla miejskiego obszaru funkcjonalnego Gorzowa Wlkp.

Ulica Kostrzyńska to jedna z głównych arterii miasta w ciągu drogi wojewódzkiej nr 132 łączącej Gorzów Wlkp. z granicznym Kostrzynem nad Odrą. Jest w bardzo złym stanie technicznym. Inwestycja będzie polegała na przebudowie ul. Kostrzyńskiej na odcinku ok. 1 900 m - od skrzyżowania z ul. Plac Słoneczny do skrzyżowania z ul. Dobrą oraz remoncie na odcinku ok. 1 109 m - od skrzyżowania z ul. Dobrą do skrzyżowania z węzłem drogi ekspresowej S3.

Czytaj też: Podkarpackie: ponad 183 mln zł na inwestycje w sześciu szpitalach

"Ważna inwestycja. Wszyscy mieszkańcy Gorzowa o niej wiedzą i zdają sobie sprawę z tego, że ta droga przez wiele lat była w stanie makabrycznym. Najgorsza chyba droga w Gorzowie. Dzięki pieniądzom unijnym i zaangażowaniu urzędu marszałkowskiego będziemy mogli ją przebudować" - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

W ramach zadania powstanie nowa ulica z jezdnią, chodnikami, ścieżkami rowerowymi, oświetleniem i całą niezbędną infrastrukturą. Całkowity koszt przebudowy ulicy Kostrzyńskiej to 44 mln zł. Zmodernizowana ulica ma zostać oddana do użytku w czwartym kwartale 2018 r.

Trzecia z podpisanych umów dotyczy termomodernizacji Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 9, Przedszkola Miejskiego nr 4 i Żłobka Miejskiego nr 3 w Gorzowie Wlkp. Koszt tych prac został oszacowany na prawie 2,1 mln zł (w tym 1,6 mln zł dofinansowania).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.