PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wlkp.: Miasto i szpital z umowami na dofinansowanie ważnych projektów

  • PAP/MN    21 grudnia 2016 - 14:43
Gorzów Wlkp.: Miasto i szpital z umowami na dofinansowanie ważnych projektów

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. (fot. wikipedia.org)

• W środę (21 grudnia) w Gorzowie Wlkp. podpisano umowy o dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 trzech projektów.
• Chodzi o budowę Ośrodka Radioterapii, przebudowę ul. Kostrzyńskiej i termomodernizację kilku placówek oświatowych.
• Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak podpisała umowy z przedstawicielami miasta i szpitala.
Umowa ze szpitalem, będącym spółką należącą do samorządu regionu, dotyczy 21,6 mln zł dofinansowania do budowy Ośrodka Radioterapii. Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 66 mln zł. Oprócz pieniędzy z RPO szpital ma otrzymać dotację z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w wysokości 35 mln zł. 8 mln zł dołoży Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, a 1 mln zł będzie stanowił wkład własny lecznicy.

Pierwsze prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku, a oddanie Ośrodka do użytku planowane jest na grudzień 2018 r. Zostanie on połączony z pozostałymi komórkami organizacyjnymi szpitala. Ma skupić w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, m.in. onkologiczną, onkohematologiczną oraz poradnię ginekologii onkologicznej.

W placówce znajdzie się oddział onkologii klinicznej (25 łóżek) oraz hostel (26 łóżek) przeznaczony dla osób, u których można zastosować terapię w trybie ambulatoryjnym. W ośrodku będą dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy, pomieszczenia pracowni planowania radioterapii oraz fizyki medycznej. Budynek Ośrodka Radioterapii ma mieć ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Każdego roku będzie w nim leczonych ok. 1 tys. osób.

Czytaj też: Świętokrzyskie: 13 gmin ze wsparciem UE na wodociągi i kanalizację

"Tak naprawdę nie powinniśmy zapominać, że robimy to dla konkretnych pacjentów. Rokrocznie w woj. lubuskim ok. 3,5 tys. osób zapada na choroby nowotworowe. Około 1,5 tys. mieszkańców północnej części regionu rokrocznie poszukuje pomocy w zakresie chorób onkologicznych. Nie wszystkich na ten moment jesteśmy w stanie zaopatrzyć, nie wszystkim jesteśmy w stanie pomóc. Tym działaniem, realizacją radioterapii, tym pacjentom, których niejednokrotnie nie stać na częste wyjazdy do ościennych ośrodków, których nie stać na to, żeby podjąć walkę o swoje zdrowie, że im od 2018 roku skutecznie pomożemy" - powiedział prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. Jerzy Ostrouch.

Z kolei umowy podpisane z miastem Gorzów Wlkp. dotyczą przebudowy ul. Kostrzyńskiej i termomodernizacji dwóch przedszkoli i żłobka. Pierwsza z tych inwestycji uzyskała 26,2 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych, druga 1,6 mln zł. Oba projekty są realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla miejskiego obszaru funkcjonalnego Gorzowa Wlkp.

Ulica Kostrzyńska to jedna z głównych arterii miasta w ciągu drogi wojewódzkiej nr 132 łączącej Gorzów Wlkp. z granicznym Kostrzynem nad Odrą. Jest w bardzo złym stanie technicznym. Inwestycja będzie polegała na przebudowie ul. Kostrzyńskiej na odcinku ok. 1 900 m - od skrzyżowania z ul. Plac Słoneczny do skrzyżowania z ul. Dobrą oraz remoncie na odcinku ok. 1 109 m - od skrzyżowania z ul. Dobrą do skrzyżowania z węzłem drogi ekspresowej S3.

Czytaj też: Podkarpackie: ponad 183 mln zł na inwestycje w sześciu szpitalach

"Ważna inwestycja. Wszyscy mieszkańcy Gorzowa o niej wiedzą i zdają sobie sprawę z tego, że ta droga przez wiele lat była w stanie makabrycznym. Najgorsza chyba droga w Gorzowie. Dzięki pieniądzom unijnym i zaangażowaniu urzędu marszałkowskiego będziemy mogli ją przebudować" - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

W ramach zadania powstanie nowa ulica z jezdnią, chodnikami, ścieżkami rowerowymi, oświetleniem i całą niezbędną infrastrukturą. Całkowity koszt przebudowy ulicy Kostrzyńskiej to 44 mln zł. Zmodernizowana ulica ma zostać oddana do użytku w czwartym kwartale 2018 r.

Trzecia z podpisanych umów dotyczy termomodernizacji Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 9, Przedszkola Miejskiego nr 4 i Żłobka Miejskiego nr 3 w Gorzowie Wlkp. Koszt tych prac został oszacowany na prawie 2,1 mln zł (w tym 1,6 mln zł dofinansowania).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.