PARTNER PORTALU
  • BGK

Granty dla JST za najlepsze inicjatywy proenergetyczne

  • MN    14 czerwca 2016 - 10:28
Granty dla JST za najlepsze inicjatywy proenergetyczne
Lublin zdobył najwięcej punktów za racjonalne wykorzystanie energii w lubelskiej wyspie ciepła (fot. commons.wikimedia.org)

• 10 gmin zwyciężyło w konkursie dla JST na najlepsze i najbardziej innowacyjne projekty dotyczące efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE).
• Każda z nich otrzyma dofinansowanie na przygotowanie analiz i dokumentacji oraz pomoc w nawiązaniu bezpośredniej współpracy z gminami norweskimi, które będą je wspierać przy realizacji projektu.
• W poniedziałek (13 czerwca) w Poznaniu odbyła się konferencja podsumowująca konkurs w ramach polsko-norweskiej współpracy samorządowej.
Głównymi założeniami projektu „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu” jest zaplanowanie i zorganizowanie proenergetycznych inicjatyw samorządowych. Jego liderem jest Związek Miast Polskich.

Do konkursu zostało zgłoszonych 20 projektów z 19 samorządów. Wszystkie przeszły pozytywną ocenę formalną i pierwszy etap oceny merytorycznej dokonanej przez niezależnych ekspertów z dziedziny energetyki.

W drugim etapie oceny, podczas spotkania w Poznaniu, wnioski były analizowane przez samorządy, które zgłosiły do konkursu swój projekt, bez możliwości głosowania na swoje miasto. Projekty z Lublina, Bielska-Białej i Bydgoszczy otrzymały największą liczbę punktów w głosowaniu komisji konkursowej i uczestników spotkania (lista poniżej).

Na nagrody w otwartym konkursie prowadzącym do innowacji w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w sektorze komunalnym, zostało przeznaczonych pół miliona złotych, w postaci 10 mikrograntów do 50 tys. złotych, a środki te pochodzą z Funduszu Współpracy Dwustronnej ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

Lista JST nagrodzonych grantami (wg liczby otrzymanych punktów):

Lublin - Norweski klimat dla Lublina. Racjonalne wykorzystanie energii w lubelskiej wyspie ciepła,

Bielsko-Biała - Budowa ośrodka szkoleniowo-badawczego w zakresie odnawialnych źródeł energii i budownictwa energooszczędnego w Bielsku-Białej,

Bydgoszcz - Laboratoria Czystej Energii,

Rumia - Innowacyjny system zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i chłód części miasta Rumia,

Płońsk - Płońsk - w stronę miasta zeroemisyjnego,

Pałecznica - Inteligentny Dom w Inteligentnej Wiosce,

Raciechowice - Montaż pomp ciepła zasilanych z instalacji fotowoltaicznych w wybranych budynkach użyteczności publicznej na terenie gminy Raciechowice,

Sztum - Blisko zeroemisyjne budynki mieszkalne. Termomodernizacja budynków wielorodzinnych przy zaangażowaniu mieszkańców z zastosowaniem innowacyjnych instalacji OZE,

Sopot - Kompleksowe analizy i badania rynku związane z przygotowaniem i wdrożeniem pilotażowego projektu pn. Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Sopocie, realizowanego z formule ESCO w Sopocie,

Milanówek - Polsko-norweska wymiana dobrych praktyk.

Projekt jest realizowany od stycznia 2016 r. do kwietnia 2017 r. Liderem jest Związek Miast Polskich, a partnerami projektu są Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” oraz Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych, który zobowiązał się do pomocy w pozyskaniu partnerów norweskich dla laureatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.