PARTNER PORTALU
  • BGK

Gustaw Brzezin: Zastrzyk unijnego wsparcia to możliwość intensywnego rozwoju Warmii i Mazur

  • PAP    19 stycznia 2015 - 08:35
Gustaw Brzezin: Zastrzyk unijnego wsparcia to możliwość intensywnego rozwoju Warmii i Mazur

Jeszcze w styczniu odbędzie się spotkanie z samorządowcami na temat nowych programów i projektów, które będą realizowane z unijnych pieniędzy (fot.pixabay.com)

- Warmia i Mazury do 2020 r. otrzyma 1,7 mld euro z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkrótce rozpoczną się spotkania nt. dotacji unijnych dla przyszłych beneficjentów, a pierwsze konkursy ogłoszone będą w połowie tego roku - zapowiada marszałek Gustaw Brzezin.
Marszałek Brzezin powiedział, że pieniądze z nowej perspektywy, choć będzie ich dużo, to nie będą tak łatwo dostępne dla beneficjentów.

"Promowana będzie przede wszystkim gospodarka i rozwój regionu, w rezultacie będą nowe miejsca pracy. W poprzedniej perspektywie beneficjenci wykorzystali prawie 100 procent unijnych pieniędzy, chcemy by ten stopień wykorzystania nowych pieniędzy unijnych był podobny"- ocenił marszałek.

Według Brzezina zastrzyk unijnego wsparcia to "niepowtarzalna sytuacja i możliwości dalszego intensywnego rozwoju regionu Warmii i Mazur".

Zapowiedział, że jeszcze w styczniu odbędzie się spotkanie z samorządowcami na temat nowych programów i projektów, które będą realizowane z unijnych pieniędzy. Następnie odbędą się spotkania z przedsiębiorcami, którzy mogą ubiegać się o unijne dotacje.

"Potrzeba nam firm, potrzeba nam inwestorów, przedsiębiorców, miejsc pracy i podatków, jeśli to koło się nie zamknie to będziemy ciągle narzekać, że wyjeżdżają stąd ludzie młodzi. Obszarowo jesteśmy regionem dużym, ale nie najliczniejszym i zależy nam właśnie na młodej kadrze, by ona tu pozostawała, a żeby tak było, to młodzi ludzie muszą mieć pracę"- podkreślił marszałek.

Zaznaczył, że pierwsze konkursy z nowych unijnych programów będą ogłoszone w drugiej połowie tego roku.

"To jest realny termin, prawdopodobnie łatwiej będzie uruchomić konkursy dotyczące miękkich projektów z kapitału ludzkiego, na ten cel przeznaczonych jest ponad 480 mln euro, ale oczywiście te programy są ściśle związane z rozwojem gospodarczym, dotyczą oświaty i rynku pracy"- podkreślił marszałek.

W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia Mazury 2014-2020 region ma otrzymać 1,7 mld euro wsparcia unijnego.

Najmocniej wspierana będzie "Inteligentna gospodarka Warmia i Mazur", na którą przeznaczono 310 mln zł, energetyczne projekty mogą otrzymać 267 mln euro, na programy "Kadry dla gospodarki" - przeznaczono 118 mln euro, projekty "Cyfrowy region" mogą uzyskać 76 mln euro, na kulturę i dziedzictwo przeznaczono 130 mln euro, na infrastrukturę transportową - 196 mln euro, a na obszary wymagające rewitalizacji 64 mln euro. Projekty związane z regionalnym rynkiem pracy mogą liczyć na 181 mln euro.

Region ma się rozwijać zgodnie ze strategią przyjętą do 2020 r. wykorzystując potencjał wybranych branż. Chodzi o branżę meblarską i drzewną, produkcję zdrowej żywności oraz turystykę (ekonomia wody-red.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.