PARTNER PORTALU
  • BGK

Gwiazda Wielkopolski

  • PAP    4 października 2010 - 09:52

Projekt „Turek – miasto w klimacie Mehoffera” został uznany w internetowym konkursie „Gwiazdy Wielkopolskie” za najciekawsze przedsięwzięcie w tym województwie, realizowane za unijne pieniądze.
Cały projekt będzie kosztować około 11 mln zł. Miasto zdobyło na ten cel z UE 8,5 mln zł oraz 700 tys. zł w formie promesy od ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Z własnego budżetu samorząd przeznaczył na realizację projektu 2,5 mln zł.

W głosowaniu internauci oddali na projekt 828 głosów, prawie o 200 głosów więcej niż na kolejny z wszystkich 43 projektów, biorących udział w konkursie.

– To, że internauci docenili właśnie nasz projekt świadczy, że pomysł na promocję Turku osobą mistrza Mehoffera był strzałem w dziesiątkę – mówi burmistrz miasta Zdzisław Czapla.

Za zwycięstwo w konkursie Turek otrzyma statuetkę „Gwiazdy Wielkopolskiej” oraz nagrodę. Projekt będzie również prezentowany w materiałach urzędu marszałkowskiego w Poznaniu jako bardzo dobry przykład wykorzystania środków unijnych.

W ramach projektu przebudowywany jest miejski ratusz i konserwowane są zabytkowe polichromie Józefa Mehoffera w miejscowym kościele. Do odnowienia jest tam prawie 3 tys. m kw. powierzchni, w tym sklepienia, ściany boczne, filary i lamperie. Prace potrwają prawie trzy lata – poinformował Maciejewski.

Znajdujące się w przebudowywanym ratuszu muzeum po remoncie aż pięciokrotnie powiększy swoją powierzchnię. Dzięki temu znajdą się w nim wystawy związane z osobą i twórczością Mehoffera.

Swoje polichromie i witraże dla kościoła w Turku Mehoffer namalował przed II wojną światową. Dla upamiętnienia artysty, w ubiegłym roku wybudowano mu tutaj pomnik. Monument przedstawia siedzącego Mehoffera, którego twarz zwrócona jest w stronę kościoła.

Mehoffer (1869-1946) był wybitnym artystą Młodej Polski. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. u Jana Matejki. W 1905 r. został profesorem tej uczelni, a od 1906 r. – jej rektorem. Pracował też na uczelniach Wiednia i Paryża. Stworzył wiele grafik, winiet, bordiur, ekslibrisów, a także portretów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.