PARTNER PORTALU
  • BGK

Hamryszczak: Nie przeniesiemy zarządzania regionalnymi programami operacyjnymi do wojewodów

  • PAP/AT    8 marca 2016 - 19:19
Hamryszczak: Nie przeniesiemy zarządzania regionalnymi programami operacyjnymi do wojewodów
- To samorządy odpowiadają za wykorzystanie funduszy europejskich w programach regionalnych - zaznaczył Adam Hamryszczak (fot.youtube.com)

• Ministerstwo Rozwoju nie planuje przeniesienia zarządzania regionalnymi programami operacyjnymi od marszałków do wojewodów.
• Według resortu opóźniłoby to inwestowanie środków UE.
• Obecnie kluczową sprawą jest "zdecydowane" przyspieszenie wydawania środków z UE na lata 2014-2020.
"Nie przeniesiemy zarządzania regionalnymi programami operacyjnymi (RPO) od zarządów województw do wojewodów. Nie były również prowadzone w tym zakresie jakiekolwiek rozmowy z Komisją Europejską. To samorządy odpowiadają za wykorzystanie funduszy europejskich w programach regionalnych" - zaznaczył Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju.

"Obecnie realizujemy, przyjęty pod koniec lutego przez rząd Plan na rzecz zwiększenia efektywności i przyspieszenia realizacji programów w ramach Umowy Partnerstwa 2014-2020, a taka zmiana znacznie utrudniłaby i opóźniła proces inwestowania środków unijnych w regionach" - dodał Hamryszczak.

Ocenił, że obecnie kluczową sprawą jest "zdecydowane" przyspieszenie wydawania środków europejskich na lata 2014-2020. "Mamy do czynienia z około rocznym opóźnieniem. Równie mocno akcentujemy konieczność zwiększania efektywności realizowanych przedsięwzięć i osiągania określonych w projektach rezultatów" - podkreślił.

Czytaj też: ZMP: Unijne pieniądze u wojewodów? Centralizacja, groźba strat

"Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z regionami i innymi resortami, na bieżąco analizuje bariery administracyjno-prawne w zakresie inwestowania pieniędzy unijnych. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, nie wykluczamy w przyszłości stosownych zmian prawnych, ale przede wszystkim takich, które ułatwią beneficjentom sięganie po fundusze europejskie" - dodał.

Wiceszef MR zauważył ponadto, że renegocjacje w sprawie Regionalnych Programów Operacyjnych są możliwe. "Marszałkowie mają prawo zgłaszać wnioski w tym zakresie do Ministerstwa Rozwoju wraz z wymaganym przez przepisy unijne uzasadnieniem" - tłumaczył.

Na opóźnienia w wydawaniu pieniędzy UE z nowej perspektywy finansowej zwracał uwagę wcześniej wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Wskazywał, że aby otrzymywać te fundusze Polska musi wdrożyć niektóre przepisy unijne m.in. w zakresie Prawa zamówień publicznych. Jak poinformował w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin projekt nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych, przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju, trafi w najbliższych dniach do konsultacji.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie - 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • moja opinia, 2016-03-08 21:08:01

    I to jest dobra decyzja. Raczej należy dokładnie się przyglądać sposobowi wydatkowania pieniędzy w aspekcie efektywności, a jednocześnie prawidłowo przygotować proces likwidacji tzw. samorządów wojewódzkich po roku 2020. Proces likwidacji województw samorządowych łączy się z procesem przekształceni...a instytucji, spółek i spółeczek w efektywny system świadczenia usług publicznych wyłączony spod patologii, nepotyzmu a dodatkowo odciąży się działaczy wojewódzkich od trudu sprawowania władzy.  rozwiń