Hamryszczak: Podkarpackie liderem w Polsce Wschodniej

Z pięciu województw objętych Programem Operacyjnym Polska Wschodnia najlepiej z tych środków korzysta Podkarpackie; Lubelskie równa do Podkarpackiego. Podlasie zajmuje trzecią pozycję - powiedział PAP wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
Hamryszczak: Podkarpackie liderem w Polsce Wschodniej
Polska Wschodnia to specjalny program o wartości ponad 2 mld euro. fot. Green Velo

Adam Hamryszczak zwraca uwagę, że Polska Wschodnia, specjalny program o wartości ponad 2 mld euro, dedykowany pięciu województwom makroregionu, obecnie plasuje się na trzeciej pozycji wśród krajowych programów operacyjnych.

- Nie powiedzieliśmy jednak jeszcze ostatniego słowa. Sporo projektów będzie kontraktowanych we wrześniu, październiku, listopadzie. Chodzi o infrastrukturę transportową: drogi, ekologiczny transport publiczny, koleje - to projekty wysokobudżetowe, więc i kontraktacja będzie wysoka. Spokojnie zrealizujemy więc cel, czyli do końca tego roku zaangażujemy w umowach o dofinansowanie 50 proc. środków programu obecnej perspektywy finansowej UE. Uważam, że możemy nawet przekroczyć te 50 proc. W tej chwili, a mamy dopiero sierpień, poziom kontraktacji już kształtuje się bowiem na poziomie 40 proc. - podkreśla wiceminister.

Czytaj też: Podkarpacie w czołówce najszybciej się rozwijających regionów

Adam Hamryszczak jest przekonany, że wykorzystamy wszystkie środki, dlatego, że dobrze zaplanowaliśmy proces dochodzenia do celu. - Chcemy doprowadzić do tego, że w 2018 roku będziemy w 100 proc. pewni, że wszystkie wskaźniki, które sobie założyliśmy, osiągniemy bez problemu. Ten termin jest o tyle ważny, że w 2019 roku Komisja Europejska robi przegląd realizacji wszystkich programów operacyjnych, a wyniki wpłyną także na negocjacje kolejnej perspektywy finansowej UE - uważa Hamryszczak.

Wiceminister dodaje, że w zakresie przedsiębiorczości liderem jest Podkarpackie. Firmy z tego regionu są naprawdę bardzo aktywne w pozyskiwaniu środków z programu. Lubelskie równa do Podkarpackiego. Podlasie zajmuje trzecią pozycję.

- Jeśli chodzi o Warmińsko-Mazurskie i Świętokrzyskie, to prowadzimy szkolenia, warsztaty dla biznesu tak by beneficjenci z tych regionów lepiej korzystali z dostępnych dla nich środków z poziomu krajowego. Ważne, by wykorzystali tę szansę, bo jest ona niepowtarzalna. Dobre wyniki w tej perspektywie są bardzo istotne dla kolejnej - mówi Adam Hamryszczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Marcin Skowron: zapraszam do Suwałk ;) tylko proszę przygotować się na spore (pozytywne) zaskoczenie ;)

klg, 2017-08-29 21:04:23 odpowiedz

Były minister Rostowski zakpił sobie z Podkarpacia, myślę,że dał tym samym dowód braku wiedzy i pogardy dla naszego regionu co dobrze o nim nie świadczy

Rzeszowianka, 2017-08-28 13:15:38 odpowiedz

Podkarpackie w tym Rzeszów potrafi wykorzystać środki UE. Pozostałe województwa (lubelskie, podlaskie) nie działają jak widać tak prężnie.

Marcin Skowron, 2017-08-28 08:41:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE