PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile dostaną województwa w nowej perspektywie UE?

  • PAP/AT    7 czerwca 2013 - 15:10
Ile dostaną województwa w nowej perspektywie UE?

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przedstawiło wstępny plan rozdysponowania unijnej kasy na lata 2014-2020 pomiędzy województwa. Ile dostaną poszczególne regiony i co sądzą o tym marszałkowie?
Czytaj też: Resortowe propozycje podziału unijnej kasy na regiony i programy 

Wielkopolska

Dodatkowe 76,6 mln euro otrzyma Wielkopolska na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego w nowym budżecie UE na lata 2014 - 2020. Łącznie będzie to blisko 2,2 mld euro - poinformował w piątek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Propozycje nowego podziału środków na poszczególne programy operacyjne, w tym regionalne, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przedstawiła we wtorek podczas prezentowania projektu Umowy Partnerstwa, jaką Polska podpisze z Komisją Europejską na lata 2014-2020.

"Te prawie 2,2 mld euro to satysfakcjonująca dla nas kwota. Jesteśmy w stanie dobrze zrealizować cały program i dzięki temu mamy szanse na dodatkowe środki, które będą zależne od wykonania programu" - powiedział w piątek Woźniak.

W celu lepszego wykorzystania unijnych środków Wielkopolska ogłosiła konkurs dla potencjalnych beneficjentów, którzy mają zgłaszać swoje pomysły na strategiczne i kluczowe przedsięwzięcia. "Powstanie taka lista przebojów, którą my później zweryfikujemy" - dodał marszałek.

Za priorytetowe dla rozwoju regionu, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, zarząd województwa uznał działania zmierzające do poprawy infrastruktury, szczególnie transportowej, czyli dróg, kolei, zbiorowego transportu miejskiego, oraz telekomunikacyjnej.

"Jako jedne z najistotniejszych dla rozwoju Wielkopolski postrzegamy działania w zakresie badań, rozwoju technologicznego i innowacji. Dużą wagę przywiązujemy do rozwoju społeczeństwa informacyjnego" - dodał Woźniak.

Odpowiednie środki mają być również przeznaczone na walkę z bezrobociem czy wykluczeniem społecznym.

"Środki na rozwój Wielkopolski (...) po 2013 roku są więc znaczące, tym bardziej, że można szacować, iż porównywalna kwota, wzorem obecnej perspektywy finansowej, trafi do Wielkopolski za pośrednictwem programów krajowych oraz w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich" - powiedział marszałek.

W kończącej się perspektywie finansowej UE na lata 2007 - 2013 Wielkopolska dysponowała kwotą 1,746 mld euro.

<!-- pagebreak //-->

Podkarpackie

O ponad 151 mln euro więcej nowych środków unijnych, niż wstępnie zakładano będzie miał do dyspozycji samorząd regionu podkarpackiego. Aktualna wartość Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 to ponad 1 mld 895 mln euro.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, przyznana regionowi przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego kwota, jest o prawie 400 mln euro większa niż wartość funduszy unijnych dla regionu w obecnej perspektywie finansowej UE.

"Pod względem przyznanej nam alokacji woj. podkarpackie zajmuje ósmą lokatę w rankingu regionów. Znajdujemy się za województwami: śląskim, małopolskim, wielkopolskim, dolnośląskim, lubelskim, mazowieckim i łódzkim. Otrzymana kwota - ponad 1,895 mld euro - daje ponad 980 euro na każdego mieszkańca Podkarpacia" - zaznaczył.KOMENTARZE (2)

  • Pijar, 2013-06-07 17:24:35

    Ciekawe jest priorytetowe rozdanie kasy Jaśnie Wielmożny Panie, bo kto protestował,a więc naprawili błąd i każdy kieszonkowe dostanie. Unia określa ogólne zasady i wskazuje cele i daje kasę na zadanie, to nasi decydują,co w powiatach powstanie i jakie będzie finansowanie. Powiaty,gminy środkó...w nie mają,samorządy nie dają i co z Unii mają? A mają to,że ich kosztem samorządy swoją opcję w terenie wspierają i muszą mieć dobre odczucie,że samorządy uczciwie o priorytety dbają!  rozwiń
  • K, 2013-06-07 10:08:35

    Wygląda na to, że większość województw dostała więcej pieniędzy po tym, jak zarząd protestował w Warszawie. Ciekawe.