PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile wzięła, a ile dostanie z Unii Małopolska?

  • wer/www.malopolskie.pl    23 września 2011 - 16:27
Ile wzięła, a ile dostanie z Unii Małopolska?

W Krakowie odbyła się gala podsumowująca wdrażanie funduszy europejskich dla przedsiębiorców w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Wzięli w niej udział minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, marszałek Małopolski Marek Sowa oraz dyr. Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafał Solecki.
Małopolska jest na finiszu dzielenia pieniędzy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Przez ostatnie cztery lata regionalne władze zainwestowały 700 mln zł w małopolski biznes.

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości wybrało 1514 wniosków do dofinansowania. W rankingu województw zgodnie z aktualnymi danymi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Małopolska zajmuje 2 miejsce pod względem ilości zawartych umów.

Dotacje zostały przeznaczone na podnoszenie konkurencyjności i innowacyjności małopolskiego biznesu. W efekcie wdrożono prawie 300 innowacyjnych rozwiązań, a na rynku pojawiło się ponad 1 tys. nowych technologii i 700 usług.

Pieniądze zainwestowane w małopolski biznes poprawiły też sytuację na rynku pracy. Zatrudnienie zdobyło blisko 700 osób. Pieniądze przyznawano w ramach II osi Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czytaj też: Jak wykorzystano fundusze unijne na projekty transportowe?

Jak zapewnił dyr. Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafał Solecki pieniądze w Małopolsce wciąż są do wzięcia. Jeszcze w październiku ruszy kolejny konkurs, a na dotacje będą mogli liczyć mikroprzedsiębiorcy. - Konkursy te cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym najbliższym spodziewamy się aż 700 wniosków o dofinansowanie - mówił Rafał Solecki. - Nie ma też przeszkód, by przedsiębiorca, który otrzymał już dotacje ubiegał się o nie po raz drugi- dodał.

Jaka strategia dla małopolskiego biznesu?

Otwierając galę marszałek Marek Sowa (oceń działania marszałka) poinformował, że samorząd regionalny projektuje już rozwój województwa do roku 2020 i szykuje się do przyjęcia nowej strategii dla Małopolski - Chcemy postawić na tworzenie dobrego klimatu dla inwestorów, promocję postaw przedsiębiorczości oraz instrumenty zwrotne dla firm - wyliczał Marek Sowa. -

Kryzys w 2008 r. pokazał, że dostęp do kapitału był kluczowym czynnikiem, który powstrzymał spowolnienie gospodarcze. Liczę, że zapisy strategii wzmocnią regionalną gospodarkę i spowodują awans cywilizacyjny - dodał. By lepiej wykorzystać potencjał regionu jednym z priorytetów będzie też wsparcie instytucji otoczenia biznesu, które będą udzielały przedsiębiorcom informacje i oferowały fundusze pożyczkowe. Uznanie dla takiego rozwiązania wyraziła minister Bieńkowska.

- Ostatnie lata pokazały, że fundusze są oczekiwaną przez przedsiębiorców formą wsparcia, a Małopolska znakomicie sobie z tym radzi. Takie podejście będzie szczególnie premiowane przez Komisję Europejską- mówiła minister Bieńkowska.

Ile dla Polski w nowym budżecie Unii na lata 2014-2020?

Już teraz w Komisji Europejskiej rozpoczęła się debata nad przyszłym budżetem. Minister Bieńkowska zapewniła, że polski rząd będzie zabiegał, by w kolejnym wieloletnim budżecie UE na lata 2014-2020 wynegocjować dla Polski jak najwięcej.

Chodzić może nawet o kwotę 300 mld zł. - Chcemy jak najszybciej przygotować pakiet propozycji, sfinalizować prace związane ze strategiami województw i stworzyć zręby regionalnych programów operacyjnych, tak by przeprowadzić to przez Komisję Europejską i zakończyć negocjacje na początek 2014r. - przekonywała minister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.