PARTNER PORTALU
  • BGK

Iluminacja na 100 dni przed prezydencją

  • PAP    23 marca 2011 - 20:00

Trzy kilkunastometrowe flagi Polski podświetlone barwami Unii Europejskiej - taka iluminacja pojawiła się w środę na 4 godziny na gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Przypominała, że za 100 dni Polska przejmie przewodnictwo w Radzie UE.
Dodatkowo na murze wyświetlono napis "1 lipca 2011. 100 dni do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej" oraz adres internetowy poświęconego wydarzeniu serwisu. Iluminację można oglądać w środę do godz. 22.00. Koszt iluminacji to 3 tys. zł.

- Chcemy w ten sposób pokazać zaangażowanie administracji rządowej w to przedsięwzięcie, ale też przypomnieć o nim mieszkańcom. Szczęśliwie się składa, że ta data zbiega się z odbywającym się po sąsiedzku koncertem Woody'ego Allena, dzięki temu iluminację zobaczy wielu ludzi - powiedział wicedyrektor Wydziału Informacji Europejskiej i Projektów Transgranicznych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Łukasz Łata.

Jak przypomniał Łata, Śląski Urząd Wojewódzki już wiosną ubiegłego roku uruchomił regionalny serwis internetowy poświęcony przygotowaniom województwa śląskiego do prezydencji. Pod adresem www.slaskie2011.pl publikowane są najważniejsze informacje dotyczące m.in. przebiegu prowadzonych programów edukacyjnych i konkursów. Serwis redagują również samorządy województwa śląskiego, które odpowiedziały na zaproszenie wojewody śląskiego i przybliżają mieszkańcom ideę prezydencji.

Polskie przewodnictwo w Radzie UE rozpocznie w województwie śląskim Europejski Festiwal Plenerowych Przedstawień Operowych połączony z V edycją Bytomskiej Nocy Świętojańskiej. Festiwal odbędzie się między 30 czerwca a 2 lipca i będzie jednym z dziewięciu wydarzeń organizowanych przez samorządy województwa, które otrzymały patronat polskiej prezydencji, udzielany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Województwo śląskie będzie również gospodarzem konferencji poświęconej programom współpracy transnarodowej w Unii Europejskiej, której organizatorem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Spotkanie ma status wydarzenia towarzyszącego polskiemu przewodnictwu w Radzie UE; odbędzie się we wrześniu w Katowicach. Swój udział w konferencji zapowiada 500 gości z krajów UE odpowiedzialnych za realizację programów współpracy transnarodowej. To programy realizowane między krajami UE oraz na granicy z krajami trzecimi. Wnioski z katowickiej konferencji zostaną zaprezentowane w trakcie listopadowego spotkania ministrów krajów Unii Europejskiej odpowiadających za politykę regionalną.

W październiku 2011 roku województwo śląskie będzie natomiast gospodarzem konferencji poświęconej kluczowym problemom górnictwa w Unii Europejskiej. Organizatorami wydarzenia są Główny Instytut Górnictwa, Wyższy Urząd Górniczy oraz wojewoda śląski. W konferencji wezmą udział specjaliści z krajów Unii Europejskiej i państw wchodzących w skład Partnerstwa Wschodniego.

Podczas dwudniowych obrad omówione zostaną najważniejsze aspekty bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w górnictwie, zagadnienia związane z ochroną środowiska, ratownictwem górniczym oraz jego potencjałem w sytuacjach kryzysowych. Organizatorzy przedsięwzięcia wystąpili o patronat polskiej prezydencji.

Katowice są jednym z ośmiu polskich miast, w których realizowany będzie Krajowy Program Kulturalny polskiej. W katowickim Rondzie Sztuki pod koniec lipca rozpocznie swoją działalność "Kulturalny Klub TAK!".

Polskiej prezydencji poświęcona będzie też jedna ze scen OFF Festival 2011 w Katowicach. Podczas trzech dni trwania festiwalu na Scenie Prezydencji zagra 21 zespołów z kraju i świata reprezentujących różne gatunki muzyczne.

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie staje się ono gospodarzem większości unijnych wydarzeń i odgrywa kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej 1 lipca 2011 roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.