PARTNER PORTALU
  • BGK

Informatyczna autostrada dla Polski wschodniej gotowa

  • JL    2 listopada 2015 - 09:52
Informatyczna autostrada dla Polski wschodniej gotowa

Dzięki ponad 1 mld zł dofinansowania z programu rozwój Polski wschodniej w makroregionie powstało ponad 10,5 tys. km kanalizacji teletechnicznej. Fot. Pixabay.com

Zakończyła się budowa infrastruktury Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej.
Dzięki ponad 1 mld zł dofinansowania z programu rozwój Polski wschodniej w makroregionie powstało ponad 10,5 tys. km kanalizacji teletechnicznej i przeszło tysiąc węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych.

W ten sposób w Polsce wschodniej stworzono „internetową autostradę”. Podłączą się do niej operatorzy telekomunikacyjni, którzy doprowadzą internet do domów, firm i instytucji.

Realizacja SSPW doprowadzi zarówno do poprawy konkurencyjności rynku szerokopasmowego Internetu, jak i do zwiększenia poziomu wiedzy, kompetencji oraz świadomości z zakresu wykorzystania Internetu i płynących z niego korzyści, takich jak rozwój e-usług, dostęp do urzędu bez wychodzenia z domu czy też prowadzenie biznesu.

Obecnie kluczowe jest sfinalizowanie instalacji infrastruktury aktywnej, przeprowadzenie testów funkcjonalności sieci, uzyskanie pozytywnej opinii Urzędu Komunikacji Elektronicznej w zakresie przygotowanego cennika usług, a następnie sprawne przekazanie sieci do użytkowania oraz rozliczenie inwestycji.

Ponadto wyzwaniem na kolejne lata będzie nie tylko utrzymanie sieci przez operatora infrastruktury, ale przede wszystkim zapewnienie atrakcyjnej, elastycznej oferty produktowej dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

SSPW to pięć projektów realizowanych przez regiony Polski wschodniej. Najdłuższa jest lubelska sieć światłowodowa. Dzięki niemal 300 mln zł dofinansowania z programu rozwój Polski wschodniej w regionie powstało blisko 3 tys. km sieci szerokopasmowej oraz ponad 300 węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych, do których będą mogli podłączyć się przedsiębiorcy telekomunikacyjni, realizujący projekty budowy sieci „ostatniej mili”, tj. zapewniającej dostęp do internetu mieszkańcom Lubelszczyzny. Przedsięwzięcie zakładało również działania edukacyjne – przeszkolono niemal 2 tys. osób z tzw. obszarów peryferyjnych, zagrożonych „wykluczeniem cyfrowym”.

W woj. warmińsko-mazurskim za 253 mln zł dofinansowania powstało niemal 2,3 tys. km sieci światłowodowych oraz 226 węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych.

W woj. świętokrzyskim projekt objął budowę sieci o długości 1424 km, instalację 143 węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych oraz przeszkolenie ponad 1 tys. osób z obszarów zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Przedsięwzięcie kosztowało blisko 200 mln zł, z czego 155 mln zł to unijne dofinansowanie.

W woj. podlaskim za 195 mln zł powstało ponad 1,8 tys. km sieci światłowodowych, 8 węzłów szkieletowych i 173 dystrybucyjnych.

W woj. podkarpackim dzięki blisko 250 mln zł z programu rozwój Polski wschodniej zainstalowano ponad 2 tys. kilometrów światłowodów i 203 węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych.

Czytaj też: Podkarpacie: Informatyczna autostrada gotowa

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.