PARTNER PORTALU
  • BGK

Inteligentny Rozwój. Kto ma szanse na pieniędze na badania i rozwój?

  • aw/PAP    28 września 2015 - 14:10
Inteligentny Rozwój. Kto ma szanse na pieniędze na badania i rozwój?
26 października ma być ogłoszony konkurs dotyczący umiędzynarodowienia klastrów (fot.fotolia)

Blisko 6,2 mld zł wynosi pula w tegorocznych konkursach organizowanych w ramach programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020. Wsparcie UE ma trafić m.in. na prace badawczo-rozwojowe dla firm oraz innowacje. Szanse na rozszerzenie działalności mają m.in. klastry.
"Pieniądze te przeznaczyliśmy głównie na wsparcie prac badawczo-rozwojowych (B+R), prowadzonych przez przedsiębiorstwa, ale także na inwestycje w infrastrukturę B+R i wsparcie innowacji" - podkreśliła w komunikacie minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Resort infrastruktury i rozwoju poinformował, że "w tym roku planowane jest zakontraktowanie sześciu projektów pozakonkursowych, które będą realizowane niemal przez cały okres wdrażania programu (do 2022 lub 2023 roku)". MIR wyjaśniło, że projekty te dotyczą m.in. "wsparcia internacjonalizacji (umiędzynarodowienia ) MŚP, monitorowania inteligentnej specjalizacji oraz wsparcia dla rozwoju kadr badawczo-rozwojowych". Wartość tych przedsięwzięć wynosi blisko 1,5 mld zł.

"Zatem łącznie ze środkami na konkursy, alokacja na działania uruchomione w programie operacyjnym +Inteligentny Rozwój+ w 2015 r. wynosi ponad 7,7 mld zł" - podkreśliło MIR.

Do tej pory - jak zauważył resort - ogłoszono 11 konkursów. Do końca roku planowanych jest jeszcze sześć kolejnych, w tym m.in. 3 listopada - konkurs "Kredyt na innowacje technologiczne". Na ten cel przewidziano 303 mln zł. Wnioski mają być przyjmowane od 7 grudnia br. do 20 stycznia 2016 r.

Ważne daty także dla klastrów

26 października ma być ogłoszony konkurs dotyczący umiędzynarodowienia klastrów. Nabór wniosków potrwa od 30 listopada do 9 grudnia br. Budżet konkursu wynosi 41 mln zł.

Czytaj też: Klastry zasługują na wsparcie

Na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w dostępie do rynku kapitałowego przeznaczono 10 mln zł. Konkurs w tej sprawie przewidziano 9 grudnia br., a wnioski będzie można składać w 2016 r.

15 grudnia br. planowane jest ogłoszenie konkursu związanego z proinnowacyjnymi usługami dla małych i średnich firm. O dofinansowanie UE będzie można się ubiegać w 2016 r. Budżet konkursu sięga 31,3 mln zł.

Program "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020 ma pobudzić innowacyjność polskiej gospodarki. Jednym z jego zadań jest dofinansowanie innowacyjnych projektów firm od fazy pomysłu do wprowadzenia nowych lub ulepszonych rozwiązań na rynek. Ma on także promować współpracę biznesu i nauki.

Jest on drugim pod względem budżetu programem na lata 2014-2020 i największym w Unii Europejskiej finansującym badania, rozwój oraz innowacje. Na jego realizację przeznaczono ponad 10 mld euro (8,6 mld z UE).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.