PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje kulturalne za kasę UE na półmetku

  • PAP    22 maja 2013 - 15:42
Inwestycje kulturalne za kasę UE na półmetku

Minister kultury Bogdan Zdrojewski otworzył w Sejmie wystawę zdjęć dokumentujących ukończone już inwestycje dofinansowane za pośrednictwem ministerstwa kultury ze środków unijnych. "To ilustracja dość kompletnej mapy kulturalnej Polski" - uznał Zdrojewski.
Szef resortu kultury uznał, że plan dotyczący infrastruktury instytucji kultury, inwestycji kulturalnych realizowanych przez jego resort, jest wykonany w ponad 50 proc.

"Jesteśmy dokładnie na półmetku, zrealizowaliśmy ponad 50 proc. inwestycji. Otworzyliśmy je, uruchomiliśmy. Druga połowa prac będzie zakończona w ciągu kilkunastu miesięcy i będą to tak prestiżowe inwestycje, jak Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności czy Teatr Szekspirowski, ale również wiele inwestycji mniejszych, z których jesteśmy dumni" - zapowiedział Zdrojewski.

Czytaj też: Projekty w nowej perspektywie unijnej trzeba wybierać z głową

Na wystawie prezentowanej w holu Sejmu można zobaczyć ukończone już projekty i działające instytucje. Wśród nich Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie, Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, salę koncertową w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej.

Zdrojewski zwrócił uwagę, że z większości zrealizowanych inwestycji mogą korzystać dzieci i młodzież. "Mam na myśli ukończone szkoły muzyczne I i II stopnia, licea plastyczne (...) czy - biblioteki" - tłumaczył minister.

Minister przypomniał, że także Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zostało wybudowane dzięki środkom przekazanym przez resort kultury. Koszt całkowity projektu wyniósł ponad 360 mln zł, a dofinansowanie - prawie 207 mln zł.

Unijne dofinansowanie dla polskiej kultury przekroczyło w listopadzie 2012 roku 2 miliardy złotych. Dofinansowanie jest możliwe dzięki dotacjom w ramach Priorytetu XI "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.