PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje Terytorialne: Olsztyn i sąsiednie gminy dostaną 63 mln euro na drogi i centrum zarządzania kryzysowego

  • PAP/AT    18 marca 2016 - 12:14
Inwestycje Terytorialne: Olsztyn i sąsiednie gminy dostaną 63 mln euro na drogi i centrum zarządzania kryzysowego
Jak podkreślił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wśród wspólnych z podolsztyńskimi gminami inwestycji znajdują się drogi, które jak ocenił są obecnie zdegradowane (fot.olsztyn.eu)

• W Olsztynie podpisano porozumienie dotyczące wspólnych Inwestycji Terytorialnych.
• Olsztyn i sześć sąsiednich gmin otrzyma 63 mln euro na wspólne inwestycje poprawiające komunikację publiczną, drogi czy na budowę wspólnego centrum zarządzania kryzysowego.
Porozumienie podpisali prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marek Brzezin.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy instrument polityki spójności w Unii Europejskiej, który ma służyć rozwojowi dużych miast oraz sąsiadujących z nimi gmin.

W województwie warmińsko-mazurskim Zintegrowane Inwestycje Terytorialne będą realizowane w trzech największych miastach: w Olsztynie, EłkuElblągu wraz z otaczającymi je gminami. Olsztyn porozumiał się z sześcioma gminami: Barczewem, Stawigudą, Dywitami, Purdą, Jonkowem oraz Gietrzwałdem.

Czytaj też: Wiele województw nie chce zmian w Kontraktach Terytorialnych, ale chcą rozmów

Jak podkreślił marszałek województwa Marek Brzezin w perspektywie finansowej 2014 - 20 z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury na wspólne dla Olsztyna i 6 gmin inwestycje może być przeznaczonych maksymalnie 58,5 mln euro oraz z budżetu państwa w ramach kontraktu regionalnego dla województwa warmińsko-mazurskiego 5,2 mln euro.

Elbląg na ZIT ma otrzymać 36 mln euro a Ełk - 16 mln euro. Porozumienia w tej sprawie będą podpisane w ciągu dwóch miesięcy.

Jak podkreślił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wśród wspólnych z podolsztyńskimi gminami inwestycji znajdują się drogi, które jak ocenił są obecnie zdegradowane. "Modernizacja dróg będzie dla nas dużym wyzwaniem" - dodał.

Wśród innych planów inwestycyjnych wymienił zakup 3 tramwajów, które mają wzmocnić transport zbiorowy w Olsztynie, zakup przez gminy Dywity i Stawiguda autobusów. Gminy chcą także zmodernizować oświetlenie uliczne. Pieniądze unijne przeznaczone zostaną również na projekty społeczne, które mają pomóc ludziom obecnie wyłączonych społecznie, samorządy przygotują także programy profilaktyki zdrowotnej. Za 36 mln zł Olsztyn i sześć gmin zbuduje wspólne centrum zarządzania kryzysowego ze stanowiskiem dowodzenia oraz magazynami sprzętu ratunkowego na wypadek zagrożeń, klęsk czy katastrof.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-03-18 20:24:40

    Dotacje unijne, pozyskiwanie finansowania zewnętrznego dla firm, biznesplany: zajrzyj na stronę Artmetic!