PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje terytorialne są w Polsce nową, dużą wartością

  • Bartosz Dyląg    6 grudnia 2013 - 06:57
Inwestycje terytorialne są w Polsce nową, dużą wartością

- Zintegrowane Inwestycje Terytorialne wzmacniają samorządy na ich obszarze oraz pozwalają urzędowi marszałkowskiemu podzielić się odpowiedzialnością - mówi Jerzy Tutaj, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Na Dolnym Śląsku planowane są trzy Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w aglomeracjach wrocławskiej, wałbrzyskiej i jeleniogórskiej. Obejmą one 50 proc. mieszkańców regionu.

- Samorządowcy bardzo dobrze oceniają ZIT-y. Są one nową wartością, bo niejako zmuszają ich do tego, by się porozumieli. Z jednej strony wzmacniają samorządowców na ich obszarze, z drugiej pozwalają urzędowi marszałkowskiemu podzielić się odpowiedzialnością - zaznacza Jerzy Tutaj.

Bardzo ważna część środków płynących do samorządów w ramach ZIT-ów będzie przeznaczona na koleje, w tym węzły aglomeracyjne, a także drogę na południe, w Sudety. Bardzo ważne będą projekty gospodarcze, np. geotermalne centrum surowcowe oraz rozwój przemysłu wydobywczego.

- Na Dolnym Śląsku oprócz ZIT-ów proponujemy obszary interwencji. Ich zadaniem jest przypisanie pieniędzy z Unii do konkretnego obszaru, by nie były one zasysane przez silne ośrodki - dodaje Jerzy Tutaj.

Cały wywiad z Jerzym Tutajem w wideo poniżej.

Rozmowa odbyła się podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Portalu Samorządowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.