PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje w prawosławnym klasztorze w Supraślu

  • PAP    12 sierpnia 2011 - 13:29
Inwestycje w prawosławnym klasztorze w Supraślu

Sala konferencyjna, miejsca noclegowe dla turystów i pielgrzymów, pracownie, biblioteka, archiwum – takie są założenia prac inwestycyjnych w prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku.
Szacowana wartość projektu to 11 mln zł, z czego 8,3 mln zł z UE.

Urząd Marszałkowski w Białymstoku przyznał supraskiemu klasztorowi pieniądze z regionalnego programu operacyjnego w ramach projektów na rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. W piątek w Supraślu podpisana została umowa dotycząca tego dofinansowania.

Tamtejszy męski monaster, zwany też Supraską Ławrą, ma ponad pięćset lat. Jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce i jednym z najcenniejszych zabytków w województwie podlaskim.

Od kilku lat działa tam Muzeum Ikon, placówka Muzeum Podlaskiego w Białymstoku; w zabudowaniach mieści się też Akademia Supraska, wzorowana na podobnych placówkach europejskich, której zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o prawosławiu, a także dialog ekumeniczny.

Rośnie zainteresowanie turystyczne tym miejscem. Wiele osób przyjeżdża tam, żeby zwiedzić Muzeum Ikon, czy – odbudowaną z wojennych zniszczeń – Cerkiew Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie w krypcie pochowany jest abp Miron Chodakowski, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu WP, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Teraz klasztor chce odrestaurować pozostałą część zabudowań. Znajdą się tam m.in. archiwum, co pozwoli na miejscu prowadzić badania naukowe dotyczące historii klasztoru czy prawosławia w regionie.

Prace budowlane powinny rozpocząć się w 2012 roku, będą poprzedzone pracami projektowymi i niezbędnymi przetargami. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2013 roku.

Prace będą finansowane także z innych źródeł, m.in. z budżetu państwa. Kilkaset tysięcy złotych wkładu własnego musi wnieść do projektu sam klasztor.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.