PARTNER PORTALU
 • BGK

Inwestycje w uzdrowiskach: Gołdap, Lidzbark Warmiński i Miłomłyn dostaną pieniądze na rozbudowę infrastruktury

 • PAP/AT    6 lutego 2017 - 09:10
Inwestycje w uzdrowiskach: Gołdap, Lidzbark Warmiński i Miłomłyn dostaną pieniądze na rozbudowę infrastruktury
Park w centrum Gołdapi (fot.wikipedia.org/Yaros/CC BY-SA 3.0)

• Projekty zagospodarowania parków w Gołdapi, Lidzbarku Warmińskim i Miłomłynie zostały wybrane do dofinansowania z UE w konkursie na rozbudowę infrastruktury uzdrowiskowej na Warmii i Mazurach.
• Lokalne samorządy otrzymają na te inwestycje ponad 8,8 mln zł.
W konkursie rozstrzygniętym przez warmińsko-mazurski urząd marszałkowski najwyższe dofinansowanie przyznano Gołdapi, która jest jedynym do tej pory miastem w regionie posiadającym status uzdrowiska. Ponad 7,1 mln zł przeznaczono na rozbudowę parków kinezyterapeutycznego i zdrojowego, które zostaną połączone ścieżkami spacerowymi i rowerowymi.

Do końca przyszłego roku wokół skweru w centrum miasta powstaną chodniki z płyt granitowych i nowe nawierzchnie ulic, zostanie zbudowana tzw. mała architektura i linarium, czyli sieci z lin rozpięte na sztywnych konstrukcjach, służące do zabaw sprawnościowych. Przewidziano też budowę nowego parkingu w pobliżu tężni solankowych.

Jak powiedział zastępca burmistrza Jacek Morzy, powstanie ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Stadionowej, który połączy promenadę zdrojową ze wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. "Rowerzyści, którzy przejeżdżają przez Gołdap będą mogli wjechać do dzielnicy uzdrowiskowej, żeby zrobić sobie przystanek w podróży i odpocząć. Chcemy ich zatrzymać na dłużej w naszym mieście" - wyjaśnił.

Czytaj też: W Polsce uzdrowiska nie spełniają norm... uzdrowisk

Dofinansowania przyznano również dwóm miejscowościom, które w ub. roku zostały uznane za obszary ochrony uzdrowiskowej. W przyszłości - po wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury, w tym zakładów leczniczych - będą mogły ubiegać się o status uzdrowisk.

Lidzbark Warmiński otrzymał ponad 1,2 mln zł na rewitalizację kompleksu parkowego leżącego w dolinie rzeki Symsarny. Powstanie tam 5 km ścieżek spacerowych z obiektami małej architektury i urządzeniami do ćwiczeń. Gminie Miłomłyn przyznano prawie 470 tys. zł na stworzenie leśnego parku uzdrowiskowego, z którego będą korzystać mieszkańcy i przyszli kuracjusze.

W Regionalnym Programie Operacyjnym woj. warmińsko-mazurskiego na lata 2014-20 zarezerwowano łącznie ponad 83 mln zł na rozwój infrastruktury uzdrowiskowej. Mają to być inwestycje służące zwiększeniu atrakcyjności turystycznej regionu i przyjazne dla środowiska.

Samorządy mogą uzyskać wsparcie nie tylko na zagospodarowanie terenów zielonych i tworzenie parków zdrojowych czy ścieżek zdrowia, ale również na budowę pijalni wód leczniczych, tężni, inhalatoriów, basenów do kąpieli i promenad.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Loki, 2017-02-08 17:25:37

  Do : . Nie ważne czym jeżdżę, ale jak tym jeżdżę i jak to szanuję. Ja o swoje auto dbam i szlag mnie trafia jak jestem zmuszony jechać tą drogą , jeżeli Ci nie przeszkadza jazda tym sitem i masz d* swoje auto to Twój problem , ale tu mowa o drodze , która jest głównym dojazdem do wielu gołdapski...ch atrakcji i jest porażką , jadąc teraz nad jezioro w drodze są z 3 lub 4 dziury gdzie się koło chowa , no ale jak widać niektórym to nie przeszkadza .  rozwiń
 • , 2017-02-07 11:34:07

  Do Loki: to nie wiem czym ty jeździsz i z jaka prędkością bo na ograniczeniu do 40 ciężko tam zgubić zawieszenie ni. (...) że auto ma dziury i tak nogi widać bo ja jakoś w to nie wierzę jest dużo więcej dróg do remontu i to w mieście życzę cierpliwości
 • Loki, 2017-02-07 00:14:40

  proponuję zacząć od remontu ul 1 maja , droga dojazdowa do tych waszych "tężni" a zawieszenie można zgubić po 50 metrach paranoja ...