PARTNER PORTALU
  • BGK

Inżynieria finansowa ekonomii społecznej

  • GK    16 lipca 2012 - 11:52
Inżynieria finansowa ekonomii społecznej

19 lipca minister pracy i polityki społecznej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego podpiszą umowę o dofinansowanie projektu systemowego „Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz ekonomii społecznej”.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i ma charakter pilotażowy. Na Działanie 1.4 PO KL, za które odpowiada Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, przeznaczono kwotę 30 mln zł. Kwota ta wesprze podmioty ekonomii społecznej (PES), takie jak np. spółdzielnie socjalne czy organizacje pozarządowe.

Podmioty te, ze względu na swoją specyfikę i słabość ekonomiczną (prymat celu społecznego nad ekonomicznym), mają ograniczone możliwości, aby powiększać swój kapitał korzystając z finansowania dostępnego na warunkach rynkowych.

Operatorem środków jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który pełniąc w tym projekcie rolę beneficjenta systemowego wybierze, w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych, pośredników finansowych dla pięciu makroregionów, odpowiadających lokalizacyjne obecnym obszarom oddziaływania Centrów Ekonomii Społecznej.

Rolą pośredników będzie udzielanie podmiotom ekonomii społecznej preferencyjnych pożyczek oraz świadczenie bezpłatnych usług doradztwa na rzecz tych podmiotów, z którymi zawarte zostaną umowy pożyczki. Doradztwo ma pomóc PES w efektywnym wykorzystaniu środków pożyczek przeznaczonych zarówno na działalność inwestycyjną jak i cele obrotowe.

Pilotaż ma pomóc w zbudowaniu przyszłego systemu wsparcia finansowego i doradztwa biznesowego dla PES.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.